През първите няколко месеца на тази година цените на горивата в България скочиха драстично. Силното им поскъпване беше оправдано с покачването на цените на петрола на международните пазари.
Но ето, че през последните три месеца петролът поевтинява. През май цената на суровината буквално се срина. А днес фючърсите на сорт WTI с доставка през юли паднаха под 82 долара за барел, достигайки 8-месечно дъно, под натиска на слабите икономически данни от САЩ и Азия и скъпия долар.
И докато цените на суровината падат на международните пазари, в България бензинът и дизелът остават все така скъпи. Каква е причината?
Поскъпването на долара би било добро пазарно обяснение за високите цени на горивата. Но един поглед върху движението на валутните курсове и цените на петрола показва, че скъпият долар не може да бъде причината за скъпите горива в страната.
От 2 март до 30 май еврото поевтиня срещу долара с 6.27%. За същия период цената на фючърсите с краткосрочна доставка на сорт Брент, се понижи с 19.41%. В същото време цените на горивата от складовете на „Лукойл“ са намалели минимално.
Бензин А95 е поевтинял с 1.5%. Цената на висококтановият А98 е намаляла с 1%, а дизелът е паднал с 1.5%. В същото време обемите на произведените в страната бензин и дизел нарастват на годишна база.
Можем само да се надяваме, че в началото на сезона на летните отпуски, големите дистрибутори на горива в страната ще реагират на силното поевтиняване на петрола и ще намалят цените на горивата, продавани на бензиностанциите.
В противен случай отново на дневен ред ще излезе въпросът, дали има истинска конкуренция на българския пазар на горива?