Пазарната икономика предполага свободните ниши да бъдат заемани бързо. Същевременно, когато доставчик на една стока или услуга прекъсне или ограничи предлагането цената на същата тази услуга се покачва, при условие на запазено или несъразмерно търсене. Парите отдавна не служат само за разменно средство. Парите са стока. Защо предлагането е ограничено и кой зае нишата на малкия „потребителски“ кредит?
В практиката банките акумулират краткосрочен ресурс под формата на депозити, а предоставят дългосрочен под формата на заем. Кризата, която продължава да бъде оправдание за какво ли не, накара кредитните институции да преосмислят, съответно да намалят нивата на риск, които могат да поемат. Логично. Вследствие на това предлагането на пари беше ограничено. Пониженото търсене, липсата на необходимост или просто страха също изиграха своята роля.
Дупка в пазара
При достатъчно търсене, било то за оборотни средства или за попълване на някоя празнота в семейния бюджет се появи и предлагането. Бързите кредити. Рекламират се като удобни, одобрение за няколко часа, дори за няколко минути.
Да, те могат да бъдат полезни. Това са случаите, но не само когато: на фирмата й трябват оборотни средства и то веднага, на физическото лице или домакинството му трябват пари спешно да "закърпи" някоя дупка в бюджета и др. Отново – веднага. Такъв кредит дори може да се използва за „изчистване на кредитното досие“. За такава операция, обаче трябва солидна и прецизна подготовка. Безкрайни са случаите от бизнес практиката и битието, които могат да бъдат изброени. А няма ли да бъде по-добре, ако умеете да планирате?
Удобни? Да. Бързи? Да. Евтини? Не!
Да вземете информирано решение е най-важното за вас, като потребител или мениджър!
Задайте си следните въпроси:
Мога ли да „мина“ без заем? За какво ще го използвам? Оборотни средства, почивка, ремонт, подарък, спешна здравна помощ?
Премерете внимателно, кое си заслужава и кое не защото:
Мога ли да го изплащам? За какъв срок?
Има ли опасност да бъда „погълнат“ във водовъртежа на кредитната спирала, т.е. да взема нов кредит, по-голям, за да рефинансирам старо задължение?
Как ще се отразят вноските на бюджета ми?
Имам ли алтернатива? Банка? По-бавно, но значително по-евтино!
Заговорихме за цената на парите. Ще предложа на вашето внимание сравнение, от което вие сами да си направите изводите и най-важното: да прецените ходовете, които бихте могли да предприемете:
1. Кредит от банка: 10 хиляди лева са срок от 84 месеца и месечна вноска от 168,35 лв. ГПР (Годишен Процент на Разходите): 12,73%
2. Кредит от небанкова финансова институция: 1500 лева за срок от 12 месеца и месечна вноска 315 лева. ГПР: 641.22%
Още веднъж! Вземете информирано решение. Сравнете. Преценете!
Забележка: примерите са реални и базирани на публична информация, достъпна в страниците на съответните компании. Данните са извлечени на 19.07.2013 г.
Очакваме Вашите въпроси и запитвания по казуси на pariteni@netinfocompany.bg. Ние ще търсим нужните Ви отговори и ще предлагаме ефективните решения според експертите в съответните области.