Разплащателните навици на българските потребители видимо са се промените през последните пет години – ако по-рано те са използвали картата си предимно за неща с по-голяма стойност като бяла и черна техника, то през миналата година тенденцията се измества към по-малки и евтини ежедневни разплащания.

Това сочат данните на българския дигитален портфейл phyre, като според компанията причините са свързани с увеличаването на броя на безконтактните ПОС терминали и бързото навлизане на мобилните плащания.

Важно е, че все по-голяма част от самите търговци прегръщат идеята за този вид трансакции. Данните показват, че броят на безконтактните ПОС терминали у нас се е увеличил почти двойно от 2015 година насам като вече надвишава 138 000, a прогнозата е до края на годината всички терминали да приемат безконтактни и мобилни плащания. 

Ръстът на безкешовите трансакции се подпомага и от бързото навлизане на мобилните плащания у нас. Данните ясно сочат, че потребителите, които предпочитат да плащат директно с мобилния си телефон, правят по-малки и чести покупки.

За първото тримесечие на 2019 година средната сума за безконтактно плащане с телефон в България е 21 лв., докато с карта е 29 лв, сочат данните на phyre. За сравнение - през 2016 година сме пазарували с карта за средно 33 лева.

Според проучване на Европейската Централна Банка, бързината е най-важният фактор при избора на метод на разплащане от страна на потребителите. 

“Преди няколко години плащахме с карта за продукти и услуги с по-висока стойност, а ежедневните покупки предпочитахме да заплатим в кеш. Днес наблюдаваме ясен обрат на тази тенденция и можем да твърдим, че безкешовите разплащания, дори и за дребни покупки, вече са част от ежедневието на българина. Факторите за това са няколко - трансакциите се извършват все по-бързо и лесно, плащаме по-големи суми без въвеждане на ПИН код, а навлизането на мобилните плащания ускорява допълнително този процес”, споделя Веселин Георгиев, маркетинг директор на phyre. 

Любопитно е кога потребителите на дигитални портфейли правят най-много покупки. 

Според данните това се случва в петък и е продиктувано от подготовката за пътуване и зареждане на гориво например, както и посещенията на ресторанти и заведения с развлекателен характер. Иначе най-често българите плащат с телефоните си, когато пазаруват в големи хранителни вериги, бензиностанции, заведения за хранене и малки квартални магазини.

Прогнозата за растеж на мобилните плащания през тази година се затвърждава и от очакваното навлизане на Apple Pay в страната ни. Това ще позволи и на притежателите на iOS устройства също да се разплащат безконтактно с телефоните си. Към момента потребителите на дигитални портфейли имат възможността да плащат само с телефони с операционна система Android.

Плащанията с дигитален портфейл позволяват на потребителите лесно да следят разходите си, да контролират парите си и най-вече да спестяват, докато пазаруват. Мобилните устройства ни дават голяма сигурност при пазаруване благодарение на т.нар. double factor authentication, която гарантира, че няма как някой да вземе телефона ни и да плати вместо нас.