На прага на активния летен сезон, който у нас се свежда до не повече от два месеца – юли и август, браншът е сравнително спокоен.

Резервациите са добри, а прогнозите за ръст от 6 % спрямо миналата година в пика на сезона изглеждат напълно постижими. Черноморските ни курорти се пълнят с летовници, но пък на границата с Гърция никога не е било толкова натоварено – колоните от автомобили са по-дълги от всякога, предимно от българи, устремени към плажовете на южната ни съседка.

Кои са най-чистите плажове у нас

Приемането ни в сухопътния Шенген засили значително потока на юг. Очакванията са въвеждането нa eвpoтo ĸaтo нaциoнaлнa вaлyтa и завършването на магистрала "Струма" дoпълнитeлнo да улеснят пътуванията към Гърция. Как се отразява всичко това  на Черноморските ни курорти? 

"Българският турист е най-добрият турист за българското Черноморие, защото той е лоялен като цяло – казва за Радио България Константин Занков, експерт по туризъм и анализатор на процесите в сектора. – Той може няколко пъти в годината да направи ваканция – и в сезона, и извън него. Така че българинът е най-добрият турист. Гърция, разбира се, е една прекрасна дестинация, която има много какво да ни предложи, няма как да го отречем. Просто ние предлагаме различен туристически продукт.

istock

За Гърция има много резервации.  Но не мога да кажа, че отпадането на проверките по граничните ни пунктове с Гърция се е отразило съществено на сезона по нашите курорти. Имаме хотелиери, които правят много добра политика с българските клиенти – имат добър имидж, добри пакети, добри цени, с една атрактивна качествена услуга и посрещат доволни български туристи."

Фалшиви стоки и масово неиздаване на касови бележки в Слънчев бряг
 

Браншът залага и на чуждестранните туристи. Пазар Германия бележи ръст спрямо миналата година, макар да не е достигнал нивата от 2019-а. Балканите, Великобритания и Полша вървят в много добра посока, твърди Занков и допълва, че легловата база по Черномориетони е голяма и собствениците се надяват на по-сериозен ръст.

В същото време секторът отново се сблъсква с хроничния недостиг на добре обучени кадриЗа пореден път се прибягва до внос на работна ръка – най-вече от Киргизстан, Казахстан, Непал, Тайланд, Украйна и други държави.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase