При организирани пътувания в далечни дестинации има много драстични нарушения. За това предупредиха от Обединение “Бъдеще за туризма”

Като пример те посочиха пътувания, свързани с пакети за йога и други духовни практики, които могат да стигнат и до 20 хил. лв., за поклоннически туризъм, свързан с различни църковни групи, фотопленери, гурме турове и други подобни пътувания, които се осъществяват от клубове по интереси, различни организатори или дори екскурзоводи, които нямат лиценз за извършване на туроператорска дейност.

Те алармираха, че масово автобусни фирми, притежаващи само лицензи на превозвачи, също оперират като туроператори. Затова от е на Обединение “Бъдеще за туризма” поискаха разширяване на обхвата на проверките и извън автобусния превоз на среща с министъра на туризма Илин Димитров.

Как почивката може да ви излезе по-евтино

Те изразиха  удовлетворение от започналите проверки, насочени срещу нелоялните практики и нелицензираните фирми, които оперират като туроператори и лицата, упражняващи професията екскурзовод.

istock
istock

Друга важна тема във фокуса на срещата бе въпросът за кадрите и адекватното обучение на учениците, за да останат привлечени и мотивирани в сектора. Според ОБТ трябва да се наблегне и на предмет като географията. Да се издигне престижът на професиите в туризма, засилване на дуалното обучение в професионалните гимназии по туризъм и застъпване на всички професии по веригата в процеса на обучение е от изключително значение, подчертаха представителите на бизнеса.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg