Парламентът ще обсъди въвеждането на системата "бонус-малус" при застраховките "Гражданска отговорност". Точката е първа в дневния ред на депутатите.

Законопроектите за изменение и допълнение на Кодекса за застраховането са внесени от Министерския съвет и от Иван Минев и група народни представители за застраховката "Гражданска отговорност" при използването на моторни превозни средства и за контрол върху задължението за сключване на такава застраховка. 

Предлага се нова дефиниция за "превозно средство" и се предвиждат изключения от задължението за застраховане.

Предвижда се и удостоверенията за застрахователни претенции да се издават централизирано от Гаранционния фонд въз основа на данните за застрахователни претенции, съдържащи се в поддържания от него електронен регистър. 

Новият критерий е участие в пътнотранспортни произшествия. Те биват 3 вида - леки ПТП, в които се съставя двустранен протокол, ПТП без пострадал, но идва Пътна полиция и пише протокола, както и ПТП с тежко пострадал. Тази цялата информация отива в Гаранционния фонд, а застрахователите черпят информация дали през годината даденият водач и даденият автомобил са участвали в ПТП.

Оттам всеки застраховател ще има собствени критерии, по които ще оценява. 

istock
istock

Законопроектът предвижда, когато застрахователното събитие представлява престъпление, при което е настъпила смърт или тежка телесна повреда и причинителят на вредата е признат за виновен с влязла в сила осъдителна присъда, пострадалото лице или неговите наследници да могат да предявят пряк иск срещу застрахователя в срок от една година от датата на влизането в сила на присъдата.

В момента давността е 5 г. от датата на застрахователното събитие. 

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase