Това се казва в позиция на Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) по повод протестите на таксиметровите шофьори заради поскъпването на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. Основни параметри за определяне на цената по застраховка „Гражданска отговорност“ са честотата на щетите и размера на средната щета.
Честотата на щетите представлява съотношението на броя щети към броя сключени полици. Автомобилите използвани за таксиметрови превози, престояват като участници в движението в пъти по-дълго от обикновените автомобили и изминават в пъти повече километри пробег. Те се движат почти непрекъснато и е нормално при тях да се наблюдава в пъти по-висока честота на щетите от обичайната за този вид застраховка.
За да установи обективните нива на честотата на щетите и размера на средната щета при всички застраховани МПС и отделно при таксиметровите автомобили за последните 5 години, АБЗ своевременно изиска данни от единната информационна система, администрирана от Гаранционния фонд. Анализът на получените данни показа, че размерът на средната щета при такситата е съпоставим със средната за всички застраховани автомобили в България, но честотата на възникване на щети е 20 пъти по-висока.
При сходни нива на размера на средното обезщетение, което се изплаща за произшествие на леки автомобили и такива, използвани за таксиметрови превози и двадесет пъти по-често настъпване на застрахователни събития, необходимата премия за покритие на риска при таксиметровите автомобили е нормално да бъде в пъти по-висока от тази за останалите леки автомобили.
Определиха такси, свързани със застраховка „Гражданска отговорност“
От асоциацията подчертават, че застрахователните дружества имат свои индивидуални политики по отношение на формиране застрахователните премии по отделните линии на бизнес, включително и по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. Всяка компания определя пазарното си поведение по отделните застраховки на база собствената си бизнес стратегия, рисков апетит, краткосрочни и дългосрочни цели. Също така, решенията за промяна на нивата на премиите се вземат на ниво отделна компания. АБЗ няма право да се намесва и не би могла да повлияе на търговските политики на дружествата.
istock
Съгласно законовите изисквания към застрахователите премиите трябва да бъдат изчислени така, че да отговарят на принципа за достатъчност, т.е. да осигуряват изпълнението на поетите от дружествата задължения към техните клиенти. Ценовите нива на застраховките при всеки застраховател зависят от поетия от него риск по дадената бизнес линия, политиката му за сегментация на портфейла, т.е. увеличаване или ограничаване на определени рискове в портфейла, данните за щетимост, както и влиянието на различни рискови фактори.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
1