Здравните фондове вече предлагат на клиентите си и застраховки за коли, камиони, жилища и т.н. Това показва проверка на "Стандарт" сред лицензите, издадени на тези компании от Комисията за финансов надзор (КФН). 

След като преди няколко години Еврокомисията прие нови правила, които принудиха здравните фондове да се пререгистрират като застрахователни дружества и да увеличат капитала си, те вече започват да се възползват и от допълнителните права, които им дава новото им амплоа. Крайният срок за самата пререгистрация изтече в края на 2012 г. Малко по-късно, около пролетта на 2013 г., КФН издава първия лиценз на пререгистриран здравен фонд, който дава право на компанията да продава и полици, които досега се предлагаха само от общозастрахователните компании. 

Така на пазара се появяват нови предложения на застраховки за дома срещу пожар и природни бедствия, щети на имущество, "Автокаско", срещу финансови загуби, а също и т.нар. застраховки "Карго", сключвани за товари при превоз по суша, въздух и вода и т.н. По-късно и други бивши здравни фондове получават лицензи за различни застраховки. 

Освен за споменатите вече полици, вече има и фонд, получил лиценз да предлага най-популярната у нас полица за задължителната автозастраховка "Гражданска отговорност". Навлизането на нови компании на пазара на имуществени застраховки увеличава конкуренцията в бранша. 

Справка сред тарифите им показва, че те не се различават особено от тези на конкурентите - утвърдени компании в общото застраховане в България. 

Например при "Гражданска отговорност" цените са около средните за пазара. Така например за кола с двигател 1600 куб. см, собственост на над 30-годишен шофьор и със софийска регистрация, цената на полицата след отстъпка от 3% за липса на катастрофи през последните 3 години е 177,21 лв. 

При останалите компании тарифите за същата кола варират между 153,99 и 196,66 лв. Купуваме си полици от Франция и Кипър Българи се застраховат във френски, кипърски и други европейски и световни компании, показват данните на Комисията за финансов надзор за дейността на родните застрахователни брокери. 

През 2013 г. чрез тях от наши граждани и фирми са били купени полици от дружества в чужбина на обща стойност 86,03 млн. лв., което представлява 10% от общия реализиран премиен приход на брокерите. 

Най-голям оборот брокерите са реализирали за френски застрахователи, при които са отишли 34,8% от въпросната сума. На второ място се нареждат компаниите, регистрирани в Кипър с 29,1% от общо събраните премии за чужди застрахователи. 

Най-голям дял в структурата на премийния приход, реализиран чрез застрахователните брокери в полза на чужди компании, заемат застраховките "Гражданска отговорност на автомобилистите" - 36,5%, "Разни финансови загуби" - 22,4% и "Злополука" - 22,1%. 

За наши компании през 2013 г. брокерите са продали застраховки на обща стойност близо 765,5 млн. лв. И тук на първо място са автомобилните полици "Гражданска отговорност" с 46,5% и "Автокаско" с 34,6% от общия премиен приход. След тях се нареждат полиците "Пожар и природни бедствия" със 7,7% и "Други щети на имущество" с 3,6% от общия оборот, реализиран за български застрахователи. 

От всички продадени полици брокерите са получили комисиони в размер на 157,841 млн. лв. От тях 144,72 млн. лв. са получени от продажба на застраховки на български дружества, а останалите 13,12 млн. лв. - от чуждите компании.