Основната заплата на медицинските сестри, акушерки и помощник-фармацевти да е не по-малко от 125% от средната брутна заплата за страната през последните 12 месеца. Това предлагат от „Продължаваме Промяната“ с промени в Закона за лечебните заведения. Заплатата на лекар без специалност, магистър-фармацевт без специалност пък да е не по-малко от 150% от средната брутна заплата за страната.

Вносителите предлагат да има и допълнителни възнаграждения за продължаващо обучение и придобита квалификация, както и допълнително възнаграждение за положен нощен труд, което е не по-малко от 0,5% от размера на минималната работна заплата за съответната година, за всеки отработен час или част от  него. Таванът за разликата между най-ниското и най-високото възнаграждение в болниците да бъде не повече от 10:1, се посочва още в законопроекта.

Освен ПП промени в Закона за лечебните заведения са внесли и от „Възраждане“ и от „Величие“.

От „Възраждане“ искат основното месечно трудово възнаграждение на медицинските сестри, акушерките, асоциираните медицински специалисти, лекарските асистенти и помощник-фармацевтите, които упражняват дейност на територията на лечебните заведения, да е не по-малко от 140% от средната брутна работна заплата за страната.

Допълнително трудово възнаграждение на медицинския персонал за преминати през предходната календарна година форми на продължаващо медицинско обучение, както и за придобита допълнителна професионална квалификация, свързана с изпълняваната длъжност и удостоверена със съответния документ, също е записано в законопроекта. Предлага се и допълнително възнаграждение за положен нощен труд, което да е не по-малко от 0,5% от минималната работна заплата за съответната година, определена с акт на Министерския съвет, за всеки отработен час или част от него.

Тревожна статистика: Един лекар обслужва 214 души, сестрите намаляват

От „Възраждане“ предлагат още съотношението между максималното и минималното брутно трудово възнаграждение на медицинските специалисти в болниците да е не повече от 10:1, а за хабилитирани специалисти - не повече от 15:1.
 
Изпълнителна агенция "Медицински надзор" проверява спазването на изискванията за възнагражденията и при установяване на нарушение издава задължителни предписания. При неизпълнение на задължителните предписания от страна на лечебното заведение, агенцията незабавно сигнализира Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, е записано в текстовете на законопроекта. За неизплащане на посочените възнаграждения се налага глоба от 15 000 лв., а при повторно нарушение - от 30 000 лв. за всяко отделно нарушение, като се санкционира управителят, изпълнителният директор, директорът, председателят и/или членът на съвета на директорите на лечебното заведение.

istock
istock

В законопроекта на „Величие“ е записано предложение, според което началната заплата на лекар да бъде в нетен размер от 6000 лв., на професионалисти по здравни грижи, работещи в лечебни заведения, да бъде в нетен размер 4000 лв., а на санитарите и на помощния персонал - 1500 лв.

Предоставяне на целево финансиране от държавата за специализацията на лекарите, обвързано с потребностите по отделните медицински специалности, като тези средства се превеждат целево, предлагат още от „Величие“.  За всеки отработен час или част от него нощен труд да се заплаща допълнително възнаграждение не по-малко от 0,5% от размера на минималната работна заплата за съответната година, се посочва в законопроекта. Предлага се също и допълнително възнаграждение за медицинските специалисти, преминали форми на продължаващо медицинско обучение.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase