Вместо предлаганите промени е по-важно да се запушат „дупките" на първите два стълба: при солидарното осигуряване - ненормалният брой ранни пенсии, инвалидните пенсии, изваждане на изплащането на социалните пенсии от НОИ и др., а при УПФ - намаляване на таксите и промяна на начина им на управление. 

Това предупреждават анализатори от Института за пазарна икономика (ИПИ), които коментираха, че ако правителството е нечисто, може с последващи промени да вземе парите на хората от Сребърния фонд, защото той е част от солидарния стълб, а не лично спестяване.

Председателят на Съвета на ИПИ Красен Станчев прогнозира, че ако сега бъде сезиран Конституционният съд, той ще отхвърли измененията, както направи през 2011 г. по подобен повод. Експертите коментираха още, че според авторитетни международни изследвания за 35 - 40 години фондовете постигат около 20% доходност.   

Става ясно още, че само 3% от хората, родени след 1 януари 1960 г., са декларирали готовност да прехвърлят спестяванията си, натрупани в универсален пенсионен фонд към НОИ. Това показва изследване, проведено от "Алфа Рисърч" през декември, точно в разгара на дебатите по предложението на финансовия министър Владислав Горанов.

Тези около 3% представляват 170 хил. хиляди души (от 3.4 млн. души). Ако те прехвърлят партидите си към НОИ, то това ще са около 70 млн. лева. Или с други думи казано - едва 1% от общия бюджет на НОИ. 

Сумата е толкова нищожна, че на практика няма да доведе до какъвто и да е положителен ефект за пенсионната система, коментира икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев.

Той обясни, че новата идея за многократно прехвърляне на средствата между универсалния пенсионен фонд и НОИ всъщност е във вреда на осигурените лица. Това е така, защото, веднъж прехвърлили вноските си за втора пенсия си в Сребърния фонд, тя остава там при изключително ниска доходност. 

Освен това новите вноски, които ще постъпват, няма да отиват в индивидуална партида, а директно в НОИ, откъдето ще се преразпределят за всички пенсионери. Така се прекратява натрупването в индивидуалните партиди.

От института отбелязаха, че в дългосрочен план рискът може да възникне от социално напрежение като резултат от насилствено разделение на обществото на две групи - такива с пенсионни спестявания и други, които са изцяло зависими от НОИ.