В четвъртък ЕЦБ посочи, че банките в еврозоната показват устойчивост по отношение на икономическото влошаване, но все още "са уязвими" в определени области като кредитния риск.

ЕЦБ също отбеляза, че приоритетите за тази година трябва да включват управление на кредитния риск, адекватност на капитала, устойчивост на бизнес модела и вътрешно управление.

Кои са най-често фалшифицираните банкноти през 2020г.

През миналата година девет банки от еврозоната "са изяли" своите капиталови буфери, използвайки свободата на действие, предоставена от надзорните банкови органи, за да им се помогне да се справят с последиците от избухването на коронавирусната пандемия, съобщи в четвъртък ЕЦБ, цитирана от Ройтерс.

istock
istock

ЕЦБ не посочи имената на деветте банки в годишния си банков преглед -"Процес за надзорен преглед и оценка" (SREP) за 2020, но графиката в доклада показва, че четири от тях едва са изпълнили изискванията, дори след като са взели предвид мерките за облекчаване на пандемията, посочва Ройтерс.

Това е позволило на банките да използват част от капиталовите си буфери, за да поемат загуби до края на 2022 г., вместо да намалят кредитирането на икономиката.

Коронавирусът сви наполовина печалбата на банките

"Банките с нисък капиталов запас, т.е. с малък марж между капиталовото им съотношение и минималните изисквания, са били обект на препоръки за подобряване на тяхното капиталово планиране“, се казва в прессъобщение на ЕЦБ.

iStock

Централната банка добави, че общите капиталови буфери остават "достатъчни", но предупреди за риск от внезапен скок на заемите, които остават необслужвани, след като мерките за държавна подкрепа за бизнеса, домакинствата и банките бъдат премахнати.

Печалбата на банките се сви с над 40%

"Оставаха налични достатъчно капиталови буфери", посочи ЕЦБ.

"Съществуват значителни несигурности и данните показват непрекъсната необходимост от бдителност и продължаващи надзорни предизвикателства в няколко критични области, свързани по-специално с риска от внезапно увеличение на необслужваните заеми", отбеляза в своя доклад централната банка на еврозоната.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg