Подуправителят на БНБ Радослав Миленков очерта в публикация за тримесечния бюлетин на Асоциацията на банките в България (брой 81, май 2025 г.) приоритетите и предизвикателствата пред банковия надзор през втория му мандат начело на управлението. Анализът на Миленков потвърждава курс към по-активен, превантивен и рисково-базиран подход в контрола над кредитните институции в България.

Във фокуса остава стабилността на банковия сектор и поддържането на капацитет за поемане на шокове, включително от нововъзникващи рискове. Според Миленков дългосрочната цел на надзора е непроменена – силна банкова система, способна да подкрепи икономиката в нестабилна среда.

БНБ установи съществени пропуски при отпускане на кредити

БНБ ще продължи да оценява способността на банките да прилагат адекватна политика за провизиране – ключов фактор за защита от загуби при влошаване на кредитния портфейл. Контролът ще бъде съчетан с наблюдение върху капиталовата и ликвидната позиция на всяка институция. Когато е необходимо, ще се прилагат конкретни надзорни мерки.

Миленков подчертава, че усилията ще се съсредоточат върху кредитирането – особено управлението на необслужвани и преструктурирани кредити. Ще се следи доколко банките могат да разпознаят навреме финансовите затруднения на клиентите си. В тази връзка ще се правят таргетирани прегледи на кредитни досиета, включително анализ на корпоративни заеми, свързани лица и вътрешни експозиции.

istock
istock

Особено внимание ще се обръща на банките, които планират изплащане на дивиденти или обратно изкупуване на акции – особено сред по-малките институции, които са под пряк надзор на БНБ. Те ще трябва да доказват, че запазват солидна капиталова позиция, изградена върху консервативни допускания.

Макропруденциалната политика остава водена от принципите на консервативност и превенция. Капиталовите буфери в България са сред най-високите в ЕС, отбелязва Миленков, а активното им използване е било ключово за поддържане на устойчивостта на сектора – както в периода на пандемията, така и при настоящата геополитическа несигурност.

Вторият мандат на Миленков ще засили и акцента върху цифровизацията. Банковият надзор вече разполага със специализирано звено за надзор върху дигиталната трансформация и киберсигурността. Бързото навлизане на технологии, включително изкуствен интелект, променя банките, но води и до нови рискове, за които, по думите му, институциите трябва да бъдат подготвени с надеждни механизми за защита.

Друг основен приоритет остава борбата с изпирането на пари и финансирането на тероризма. БНБ, за разлика от ЕЦБ, има пряка компетентност в тази сфера и е изградена координация с новия европейски надзорен орган AMLA. Ще продължи прилагането на рисково-базиран подход и регулярни проверки на практиките на банките.

В заключение Миленков заявява, че занапред надзорната политика все по-ясно ще се основава на индивидуалния рисков профил на всяка банка. Институции с по-висок риск ще бъдат подложени на по-интензивен контрол. Акцент ще се поставя върху навременната интервенция, а мерките – върху това да са ефективни, целенасочени и пропорционални на констатираните проблеми.

Публикацията очертава ясен курс: БНБ няма да допусне отпускане на контрола в банковия сектор и ще засилва надзора във всички ключови направления – от кредитирането и капиталовата устойчивост до цифровизацията и борбата с финансовите престъпления.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase