Съществени пропуски в прилагането на изискванията на нормативната база, свързани с оценката на кредитоспособността на потребителите са показали проверки на БНБ през миналата година, показва отчетът на банката.

В изпълнение на дадените от БНБ насоки, проверените финансови институции поеха ангажимент да приведат дейността си в съответствие със законовите изисквания. През периода на едно от дружествата, в резултат на извършена предходна проверка и съставен акт за установяване на административно нарушение, беше издадено наказателно постановление, посочват от БНБ.

Във връзка с прилагането на съответните насоки са били проверени две значими и една по-малко значима кредитна институция; две финансови институции, регистрирани по чл. 3а от ЗКИ, и четири кредитни посредника.

При две от проверените кредитни институции се установиха подобрения, свързани с прилаганите правила и процедури за оценка на кредитоспособността на потребителите. На една от банките бяха дадени насоки за подобрения на процедурите за оценка на кредитоспособността, сочи още отчетът.

Припомняме, че през септември 2024 г. УС на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити, обезпечени с жилищни недвижими имоти (ЖНИ), както следва:

1. Съотношението между размера на кредита и стойността на обезпечението при отпускане (LTV-O) следва да е в размер не по-висок от 85%;

2. Съотношението между размера на текущите плащания във връзка с обслужването на дълга и месечния доход на кредитополучателя при отпускане (DSTI-O) следва да е в размер не по-висок от 50%;

3. Максималният срок по договора за кредит (матуритет) следва да не е по-дълъг от 30 години.

istock
istock

Изискванията, които влязоха в сила от 1 октомври 2024 г., обхващат сек тор „Домакинства“ и следва да се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти, намиращи се на територията на България, и да се спазват както на индивидуална, така и на консолидирана основа.

През отчетния период БНБ е извършила и надзорни проверки в четири банки, една от които подлежаща на директен надзор от страна на ЕЦБ (по линия на установения режим на тясно сътрудничество между ЕЦБ и БНБ), а за останалите три БНБ е пряко отговорен национален компетентен орган.

Банките спечелили повече от такси и лихви

Надзорните инспекции, извършени през отчетния период в три по-малко значими институции, обект на прекия надзор, осъществяван от страна на БНБ, засягат аспекти, свързани с кредитния риск и риска от кредитни концентрации.

Обхватът включва и проверка на качеството на отчетността за регулаторни цели при отчитането на съответните рискове. Надзорните оценки са формирани на базата на прегледаната документация и информация в информационните системи, включително вътрешни политики, кредитни досиета/регистри, установени бизнес практики.

Резултатите от проверките послужиха за отправяне на препоръки за подобряване на бизнес процеси, вътрешни правила и процедури, вътрешни контролни механизми и др., имащи отношение към кредитния риск, съобщават от БНБ

istock
istock

През периода е приключила една инспекция от предходната година и започнали четири нови проверки в по-малко значими банки, съгласно годишния план за 2024 г. Фокусът на проверките е върху кредитния риск във връзка с мониторинга, оценката и класификацията на риска по кредитни експозиции на нефинансови предприятия. Включени са и проверки на надзорната отчетност, свързани с коректното отчитане на експозициите, които са в обхвата на инспекциите.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase