Делът на сивата икономика у нас по последни данни за 2020 година е 22,5%. Най-честите проявления на сивите практики са в областта на трудовите отношения и недекларираната заетост, обявиха от Асоциацията на индустриалния капитал в България.

За последните 20 години, откакто бизнесорганизацията следи изследването на българската икономика, от укриването на данък печалба и работа без трудов договор или със скрити клаузи сивите практики се изместват към трудовите отношения и недекларираната заетост, заяви председателят на асоциацията Васил Велев.

Прогноза: Затруднения очакват хората следващите месеци

„Приходите в сивия сектор са източник и за плащане за корупционни практики. Ограничаването на сивата икономика е и ограничаване на корупционните практики.“

Парите в плик са най-масовото проявление на порочните практики с бърз резултат, но с дългосрочни проблеми, посочи зам.-социалният министър Иван Кръстев.

„Борбата със сивата икономика минава през по-високи доходи, през по-добри условия на труд, през това светлите работодатели в лицето на българския бизнес да получим необходимото внимание и подкрепа, но също така да задаваме и стандарти, които всъщност ще променят трайно обществените нагласи.“

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg