Правителството одобри третият последен законодателен пакет с промени, за да може България да бъде изключена от т.нар. сив списък за пране на пари.
Поставянето на страната ни в списъка възпрепятства чуждите инвестиции в страната, отбеляза правосъдният министър Георги Георгиев. Очаква се още този месец промените в Наказателния кодекс, Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за Националната агенция за приходите да започнат да се разглеждат от парламента.
Крие ли риск от „пране на пари” еврообмяната в пощите
С промените ще се създаде ред за изземване и съхранение на криптоактиви и криптовалути, което ще възпрепятства съвременните форми на пране на пари.
На второ място ще отпадне изискването компютърните информационни данни, които се събират при изземване на веществени доказателства, да се разпечатват и прилагат по дела. Това ще се прави с въвеждането на модерна съдебна практика "електронни доказателства", и трето - за първи път в законодателството ще се даде възможност за отнемане на имущество в полза на държавата от лица, които не са осъдени.

Правосъдният министър поясни, че за това ще трябва да има и съдебно решение:
"Ако имате осъдено лицето Х и негови близки, хора, с които е във фактическо съжителство, съпрузи, роднини по права и съребрена линия и прочее, или компании, на която е прехвърлено имуществото, и спрямо тези лица, които не са осъдени, могат да се приложат мерките за отнемане на имуществото, разбира се, при спазване на изключително важните правила за това кога се счита, че те са били недобросъвестни".
Изваждането на България от "сивия списък" за пране на пари ще е възможно в началото на следващата година, тъй като страната ни ще трябва да покаже и как прилага новото законодателство, каза министърът.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase