Очакванията напълно отговарят на текущата динамика на валутния курс евро-долар. След започналото въвеждане на по-високи мита спрямо основните търговски партньори на САЩ очакванията за икономическия растеж в САЩ се понижиха и респективно се засилиха тези за понижения на основните лихви от страна на Федералния резерв. Това доведе до загуба на позиции за долара, въпреки че темповете на обезценяване се забавиха през май.
В най-голяма степен (43%), анкетираните подкрепят мнението, че поради дългосрочния си характер, постигането на целите на новата администрация в САЩ за реиндустриализация неизбежно ще създаде проблеми за икономиката на страната в краткосрочен и средносрочен план. Потребителското доверие спадна, което е сигнал за потенциален спад на потреблението и забавяне на икономиката. Това от своя страна ще натежи и на фискалната позиция и респективно на долара.
Според 21% от отговорите, рязката и твърда позиция на САЩ всъщност по-скоро цели постигането на други политически и икономически цели, различни от преките търговски взаимоотношения. Такова мнение не е лишено от основание, след като президентът Тръмп често използва подобен подход както в международната, така и във вътрешната си политика.
Същевременно, той смекчи, забави или отложи някои от мерките си малко след въвеждането им или обявяването им.
В този смисъл, участниците смятат, че поевтиняването на долара няма да продължи дълго.
По 14% от анкетираните са подкрепили останалите два отговора. Според едните, доларът по-скоро ще поевтинява още под влияние на геополитическите фактори, които през настоящата година по-скоро водят до отлив на капиталови потоци от САЩ. Според другите, очакваните притоци на преки чуждестранни инвестиции (заедно с вътрешните), ще стабилизират движението на капитали и респективно валутния курс. Вече са налице намерения на големи местни компании в автомобилната, фармацевтичната и други индустрии да прехвърлят или разширят производствения си капацитет в страната, а от страна на европейски компании се появиха индикации за релокация на производства в САЩ на фона на енергийните и обществени проблеми в някои европейски държави.

istock
Еврото идва: Какво означават новите кредитни рейтинги
Повече от 2/3 от финансовите посредници очакват инфлацията в страната да продължи слабо да се повишава през второто тримесечие на 2025 г. Също така може да се каже, че очакваното според предходната анкета повишение в темпа на нарастване на потребителските цени през първото тримесечие на годината, се реализира. Годишният темп на инфлация според ХИПЦ за първите три месеца на 2025 г. бе 3.9%, при 2.0% през предходното тримесечие. Това се дължеше на повишение на цените на услугите и енергийните стоки. Базисната инфлация също се повиши от 2.6% на годишна база за последните три месеца на 2024 г. до 3.8% на годишна база за периода януари-март 2025 г.

istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase