Въвеждането на еврото в България не е сред рисковете, които ни крие бъдещето. Това послание отправи вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев при откриването на организираната от Министерството на иновациите и растежа (МИР) дискусия в сградата на ведомството днес "Еврозоната - предизвикателства и нови възможности".

Дискусията е част от информационната кампания на Министерството на финансите и на Българската народна банка относно въвеждането на еврото у нас от 1 януари 2026 г.

Дончев: 2,6 млрд. лв. вече инвестирани по Плана за възстановяване

"Преходът от сегашното към бъдещето е пълен с предразсъдъци. Не твърдя, че бъдещето ни не е свързано с рискове. Такива има много – човечеството, цивилизацията, демокрациите по света са заплашени от много опасности, средата за сигурност е влошена, обществата ни, особено в демократичните държави, са силно фрагментирани, промените в климата, замърсяването на околната среда. Политическите ни системи не отговарят на изискванията на обществата ни и на икономиките. Това са рискове, с които трябва да се борим и да ги управляваме. Но приемането на еврото не е сред тези рискове", каза вицепремиерът Дончев.

istock
istock

Според него да си силен, не означава да си сам и да кажеш, че не искаш еврото, защото не е българско, "е да откажеш антибиотик, защото е произведен в Швейцария". 

Обмяна на левове в евро: Как да избегнете загуби до 2026 г.

От МИР използваха повода, за да представят и своя изкуствен асистент "Мир@", която ще помага на ведомството в общуването с обществеността. 

Участник в дискусията е и финансистът Йонко Чуклев, заместник-председател и член на УС на Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi). 

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase