Руският газ няма да бъде по-евтин, защото истерията на пазарите е невероятна. Това коментира бившият заместник-министър на външните работи Милен Керемедчиев пред БНР.

Той се аргументира с примера на Унгария - една от най-приятелски настроените към Русия страни, където за последната година цените по думите му са се увеличили 4 пъти. Испания пък доставя втечнен газ на по-ниски цени, отколкото Унгария получава газ от Русия, но всичко това става с дългосрочни договори.

Алтернативите са минимални, закъснели сме изключително много заради "подскоците" между служебни и редовни правителства, коментира Милен Керемедчиев.
 
"Не смятам, че имаме в момента огромни възможности за диверсификация. Турция е един от възможните спасителни пояси", посочи в анализа си той.
 
По думите му Европа е в битка със себе си, като държавите, подобно на ситуацията в ваксините, са оставени да търсят газ всяка за себе си, включително "крадейки една от друга".

Няма осигурен газ за октомври за България

Действията на този кабинет не отговарят на целите, които се поставят на един служебен кабинет, смята още Керемедчиев.

Според него няма как да има експертни разговори, когато става въпрос за газ и се говори с "Газпром". По думите му от десетилетия Русия използва енергийните доставки за провеждане на политика.
 

istock
istock

Целта е Москва да подсигури колкото може повече приятелски настроени партии да влязат в следващото Народно събрание, смята той.
 
Според Керемедчиев служебният кабинет е задълбал "своето внимание в енергетиката" и звучи "странно единомислието с посланик Митрофанова", която още след падането на кабинета "Петков" каза, че преговорите с "Газпром" са възможни.
 
 За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg