Въвеждането на еврото у нас само по себе си е голямо предизвикателство като логистика - дейности, които трябва да бъдат извършени не само по обмяната на парите, но и на всички системи, софтуер, каза днес във Варна Илия Лингорски, който изнесе публична лекция в Икономическия университет (ИУ) в крайморския град.

Лингорски е член на Управителния съвет на БНБ и преподавател в катедра "Икономика" при Стопанския факултет на Софийския университет. Той беше във Варна по покана на катедра "Финанси" на ИУ, а лекцията му бе посветена на паричната политика в несигурен и фрагментиращ свят. Пред студентите Лингорски подчерта, че представя своя лична позиция.

Ще оскъпи ли еврото банковите услуги и кредитите

По повод въвеждането на еврото експертът посочи, че големият плюс е, че страната ни вече е приела тясно сътрудничество с ЕЦБ и е част от банковия съюз още преди въвеждането на общата валута. Това се оказа безценен опит, посочи Лингорски. И уточни, че практически БНБ, извън паричните политики, от няколко години е в еврозоната и всичко, свързано с банковия надзор, дейностите и механизмите на банковия съюз, е напълно приведено в унисон. Това, което предстои, е обмяната на валута, както и след десетилетия на успешен режим на валутен борд у нас, да се върнем към нормален режим в провеждането на активна парична политика, допълни експертът.

istock
istock

Лингорски коментира пред студентите и новия шок на международните пазари, резултат на митническите политики по инициатива на администрацията на САЩ. В момента несигурността по отношение на глобалната търговска политика е на безпрецедентно високо ниво и е твърде трудно да се правят предположения как точно и в какъв период от време биха се развили събитията, посочи експертът. Според него очакванията за инфлацията у нас са в унисон с това, което се отнася и за еврозоната.

България все по-близо до еврото, но обществото остава разделено

Като цяло несигурността води до намаляване на инвестиционната активност и това вече се вижда в световен мащаб, каза още Лингорски. Той подчерта, че европейските икономики и американската не просто са тясно свързани, а са двата основни стълба на икономическото развитие и търговия в рамките на общи правила и върховенството на закона.

В средносрочен хоризонт би било доста апокалиптично да се очаква траен разрив между двете икономики, по-скоро можем да се надяваме съответните институции да си свършат работата, така че правилата да бъдат възстановени в рамките на финансово-икономическите отношения, каза експертът.

Той посочи като проблем това, че капиталовият пазар в Европа далеч не е общ, а силно фрагментиран. Имаме много бариери, чието премахване би помогнало продуктивността на икономиката да нарасне значително, каза Лингорски.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase