Правителството и депутатите искат да овладеят скока на цените, защото има натрупани инфлационни процеси, които са задържани.

Такива например бяха парите за Министерството на земеделието, за подпомагане на чувствителните сектори, които бяха орязани, за да можем да влезем в 3% инфлация за конвергентния доклад.Това каза Димитър Зоров от Асоциацията на млекопреработвателите пред NOVA.
 

Той посочи, че в животновъдството големите търговски вериги потискат с цените търговците на дребно и производителите.

Парламентът даде зелена светлина на закона за еврото

По негови думи овладяването на цените ще се реши с приемането на Закона за урегулиране на надценките. Таван на цените не може да има, но таван на надценките може и това се прилага в доста страни, за да се овладеят такива процеси, допълни Зоров.

Икономистът Преслав Райков е на мнение, че държавната намеса трябва да бъде не в определяне на крайните цени, а в урегулиране на административната рамка. Той допълни, че няма ясен модел как ще се определят икономическите фактори, които задават цените и дали тези фактори ще са еднакви за всички.



По негови думи заложеният държавен контрол няма да сработи. Райков посочи още, че КЗК и КЗП досега вече е трябвало да контролират онези търговци, които работят в сивия сектор.

Икономистът изрази негативно отношение и към идеята за държавни магазини.

„Държавата демонстрира инициативност със Закона за еврото, което е похвално, но въпросът е по какъв начин ще се осъществява ценовия контрол. И най-хубавите административни инициативи биха могли да се превърнат в непазарни практики, административен произвол или нещо друго, което ще увреди, но няма да помогне”, каза икономистът Румен Гълъбинов по NOVA NEWS.

Той смята, че до края на годината ще завършим в 3% бюджетен дефицит, тъй като има „източници на финансиране, които се задават на хоризонта”. И подчерта, че страната ни влиза в еврозоната в добро финансово и икономическо състояние.

Левон Хампарцумян: Държавен контрол на цените счупва пазара

Финансовият анализатор Деян Василев посочи, че прилагането на широки държавни правомощия при определянето на цените, е контрапродуктивно, тъй като конкуренцията ражда добрите цени и качеството. По негови думи няма планова икономика, която да е просперирала.

Василев каза още, че през последните месеци инфлацията се е успокоила и политиците трябва да разберат, че с решенията си могат да навредят, опитвайки се да помогнат

Повече гледайте във видеото.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или 
Google News