Такива например бяха парите за Министерството на земеделието, за подпомагане на чувствителните сектори, които бяха орязани, за да можем да влезем в 3% инфлация за конвергентния доклад.Това каза Димитър Зоров от Асоциацията на млекопреработвателите пред NOVA.
Той посочи, че в животновъдството големите търговски вериги потискат с цените търговците на дребно и производителите.
Парламентът даде зелена светлина на закона за еврото
По негови думи овладяването на цените ще се реши с приемането на Закона за урегулиране на надценките. Таван на цените не може да има, но таван на надценките може и това се прилага в доста страни, за да се овладеят такива процеси, допълни Зоров.
Икономистът Преслав Райков е на мнение, че държавната намеса трябва да бъде не в определяне на крайните цени, а в урегулиране на административната рамка. Той допълни, че няма ясен модел как ще се определят икономическите фактори, които задават цените и дали тези фактори ще са еднакви за всички.
По негови думи заложеният държавен контрол няма да сработи. Райков посочи още, че КЗК и КЗП досега вече е трябвало да контролират онези търговци, които работят в сивия сектор.
Икономистът изрази негативно отношение и към идеята за държавни магазини.
„Държавата демонстрира инициативност със Закона за еврото, което е похвално, но въпросът е по какъв начин ще се осъществява ценовия контрол. И най-хубавите административни инициативи биха могли да се превърнат в непазарни практики, административен произвол или нещо друго, което ще увреди, но няма да помогне”, каза икономистът Румен Гълъбинов по NOVA NEWS.
Той смята, че до края на годината ще завършим в 3% бюджетен дефицит, тъй като има „източници на финансиране, които се задават на хоризонта”. И подчерта, че страната ни влиза в еврозоната в добро финансово и икономическо състояние.
Левон Хампарцумян: Държавен контрол на цените счупва пазара
Финансовият анализатор Деян Василев посочи, че прилагането на широки държавни правомощия при определянето на цените, е контрапродуктивно, тъй като конкуренцията ражда добрите цени и качеството. По негови думи няма планова икономика, която да е просперирала.
Василев каза още, че през последните месеци инфлацията се е успокоила и политиците трябва да разберат, че с решенията си могат да навредят, опитвайки се да помогнат
Повече гледайте във видеото.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News