В информацията, че над 1 млрд. лв. са внесени в банки след старта на разяснителната кампания за еврото не означава нищо и няма нищо драматично в това.

Трябва да се види темпът на растеж на депозита. Динамиката е по-важна от абсолютната стойност. Това каза финансистът Левон Хампарцумян по NOVA NEWS.


По темата за контрола на цените от страна на държавата той посочи, че „никой не е успявал да администрира цени, без да счупи пазарните отношения”. По негови думи мерките са политически и целят да успокоят населението.

Глоби до 1% от оборота за спекулативно повишение на цени

Той каза още, че резултатът няма да отговори на очакванията. По негови думи на пазара има конкуренция, което е важно да определянето на цените.

Цените на жилищата

България заема второ място по ръст на цените на жилищата през първото тримесечие на 2025 г. със скок от над 15%. Според Хампарцумян, ако жилището се купува за лично ползване, а не за бизнес – има перспектива, но при купуването на жилище с цел инвестиции – даване под наем, продаване – има рискове, ако пазарът тръгне надолу.

Имотният пазар в България: Ръст от 15% и какво търсят купувачите преди eврозоната

Финансистът не очаква да има голямо и рязко повишение на лихвите. Това би се случило само при сериозна криза.

Повече гледайте във видеото.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase