С влизането ни в еврозоната, продажбите най-сетне ще се сключват с една и съща валута. Браншът отчита нарастване от близо 30% при търсенето на имоти от началото на годината и ръст на цените с 18% през първото тримесечие спрямо същия период на миналата година.
От началото на 2025 г. нараства търсенето на двустайни апартаменти - вероятно с цел инвестиция на спестени пари, казва Полина Стойкова, експерт по недвижими имоти пред БНТ.
"Може би с 30 до 50% нараснаха запитванията и хората като че ли бързат да сключат сделки, а същевременно собствениците на имоти отлагат предлагането им на пазара може би до влизането им в еврозоната. Лихвите по кредитите все още са много ниски и те стимулират търсенето от страна на купувачи особено на такива, които търсят своя първи дом", коментира тя.
По-голямото търсене води и до ръст на цените от началото на годината. Експертите очакват с приемането на еврото те да се успокоят.
"Темата за еврозоната се експлоатира вече не последните шест месеца, а се експлоатира три години. Аз смятам, че тази тема вече се е изчерпала по отношение на цените и именно заради това смятам, че с приключването на това и приемането ни в еврозоната цените донякъде ще се успокоят. Не казвам, че ще спрат да растат, но това ще бъде с по-бавни темпове отколкото през тази година", каза Александър Бочев, председател на Национално сдружение "Недвижими имоти".
Клиентите бързат да закупят жилище преди официалното приемане на новата валута
Имотният пазар е готов за приемането на общата европейска валута. До 2004 г. жилищата се търгуват в долари, а след това - в евро.
"От догодина може би ще имаме възможност да плащаме във валутата, в която се договаряме и до момента голяма част от сделките се заплащат в евро и се договарят в евро. Към момента беше избор на двете страни по сделката дали ще използват евро или лева, за да се разплатят", обясни Полина Стойкова.

istock
"Вписаните сделки в Агенция по вписванията на годишна база са между 200 000 и 250 000, а България е около 6,7 милиона. Това прави около 3% от населението всяка година купува или продава имот. Ако говорим за кредитиране - да, има повишаване на кредитирането, но то е в много малки рамки като процент от населението", коментира Александър Бочев.
Според председателя на Националното сдружение "Недвижими имоти" броят на сделките ще продължи да расте до края на годината, а вероятно и след фактическото приемане на еврото на 1 януари 2026 г.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase