Министър-председателят Росен Желязков откри Национална дискусия за ефекта на еврозоната. Форумът се организира от Икономическия и социален съвет. Участие вземат представители на българския бизнес, синдикати и граждански организации, представители на Европейската комисия в България и потребителски организации от Литва и Латвия, съобщава NOVA.

"Пътят към еврото е дългогодишна политическа линия на информиране и следване на определени причини и следствия, постигане на конвергенция, национален престиж, гордост и чест. Няма как вътре в страната сами да се отричаме от това постижение. Ще проведем информационна кампания, така че не само да се познава очаквания резултат от еврото, но и постигнатия такъв от други членки. В момента сме на пътя към институционалното утвърждаване на въвеждането на еврото.

Противоречиви данни за цените: НАП отчита скок, ДКСБТ – стабилност

Предстоят още няколко стъпки - в процес на намерения да се присъединим сме, очакваме отговор от европейските институции. Всичко по темата следва да бъде подлагано на по-висока степен на обществена преценка и критичност - за да няма гола информация, която е некоректна. Политиката не бива да надделее над обществените ползи. Информационната кампания за еврото няма да бъде пропаганда, а данни от достоверни източници. Така обществото ще може да прави своите прогнози", коментира премиерът Желязков.

На 29 юни еврогрупата подкрепи членството на България в еврозоната. Курсът лев - евро остава без промяна - 1.95583. Официално решението за това ще бъде оформено на 8 юли.

"Ако има необосновано при конкретни стоки увеличение на цените, то няма да се дължи на еврото. Все още нямаме валута, но самата информация за очакването му инспирира пазарни субекти да предприемат проактивни действия. Пазарът понякога се държи волатилно без да има реална икономическа база за това, нито икономически и ценообразуващи фактори. Понякога изглежда като тест как държавата ще реагира или дори хибридна акция с други цели. КЗК, КЗП, всички контролни органи ще бъдат на мястото си. Постигнахме висока степен на координираност между тях. Няма да допуснем изкривяване на пазара, дължащо се на вътрешни фактори", заяви Желязков.


Вътрешният министър посочи, че има аспекти при въвеждането на еврото, свързани със сигурността и запазването на обществения ред.

Присъединяването ни към еврозоната е комплексен процес. Тук МВР е необходим партньор за безпрепятственото въвеждане на еврото”, посочи Митов.

„Като съм имал възможност да разговарям с представители на държави, които са минали по пътя на въвеждане на еврото, споделят, че е важно комуникационна кампания в малките населени места, сред потенциално уязвимите хора, които трябва да знаят какво точно ще се случи и как ще бъдат предпазени от евентуални посегателства
”, каза Даниел Митов.

Намаляват ли цените на храните? Проверка в магазините показва изненади

В МВР е разработен и се изпълнява План за рисковете за сигурността и обществения ред във връзка с въвеждането на еврото за национална валута.

Планът включва съвкупност от дейности, мерки и мероприятия за защита на финансовата система и обществото, потенциални престъпни прояви и дестабилизиращи фактори в периода на валутния преход. За гарантиране на сигурността на паричната система и противодействие на престъпления, свързани с фалшифициране на валута, мерките са насочени към осигуряване на устойчивост на паричната система в процеса на въвеждане на еврото, чрез своевременно разкриване, предотвратяване, пресичане на дейности, свързани с фалшифицирането на новата валута”, каза Митов.

МВР разследва престъпни структури, които представляват заплаха за финансовата сигурност.

Фалшифицирането на пари е и трансгранично престъпление”, припомни Митов. В отговор МВР засилва експертния и технически капацитет на своите структури, в сътрудничество с БНБ, ЕЦБ, Европол. Осъществява се и мониторинг на интернет пространството с цел своевременно идентифициране на канали за разпространението на неистински евробанкноти, както и на фалшиви новини.

Подуправителят на Българската народна банка и ръководител на управление "Банково" Петър Чобанов също присъства на форума.



„Историята на еврото е неразривно свързана с нашата парична история – още с въвеждането му левът бе фиксиран към единната валута, а оттогава сме все по-тясно интегрирани с икономиките на еврозоната. Положителните оценки в последните конвергентни доклади на ЕК и ЕЦБ потвърждават, че България е постигнала значителен напредък по пътя към присъединяването. Постигнахме това в условия на глобална несигурност, но с устойчивост и отговорна политика.

БНБ: Има риск за финансите заради напрежението между водещите икономики

Влизаме във финалния етап на подготовка – със завършваща комуникационна кампания, с активното участие на институциите, синдикатите, бизнеса и потребителските организации. Двойното обозначаване на цените вече е факт на много места, контролът е засилен, а ангажиментът на БНБ остава ценовата стабилност.

Имаме успешните примери на Естония и Литва, които с фискална дисциплина преминаха без сътресения към еврото. Вярвам, че и ние ще успеем – защото сме доказали, че можем да поддържаме стабилни финанси и защото всяка институция и организация тук е водена от отговорност към хората и бъдещето на страната“
, коментира Чобанов.



Според публикувания на 4 юни Доклад за конвергенцията на Европейската централна банка (ЕЦБ) от 2024 г. насам България е постигнала значителен напредък по отношение на икономическата конвергенция с еврозоната.

„Тази положителна оценка на конвергенцията проправя пътя на България да въведе еврото от 1 януари 2026 г. и да стане 21-вата държава членка на ЕС, която се присъединява към еврозоната. Бих искал да поздравя България за огромната ѝ отдаденост да извърши необходимите корекции“, заяви Филип Р. Лейн, който е член на Изпълнителния съвет на ЕЦБ.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase