Това означава, че който умее по-бързо и по-успешно да дърпа чергата към себе си, той печели. Това каза икономистът проф. Боян Дуранкев пред Радио "Фокус".
"Еврото обедини парите на страните, и това е добрата новина, но не обедини икономиките, и това е лошата новина. Тоест еврото е като брака – всички са "за", докато не започнат да плащат сметки. Така че имаме всъщност т.нар. "диференциална рента“, която създава един общ валутен съюз, но Европа на две скорости – Германия и Франция и всички останали, благодарение не на еврото, което обединява парите, но благодарение на факта, че все още Европа няма ясна обща икономическа и фискална политика,“ категоричен е той.
Стоян Панчев: Влизаме в еврозоната със статистически театър
По думите му при влизането на България в еврозоната няма да бъде засегната българската икономика от това, че някоя от останалите страни членки ще увеличат или намалят своя дълг. Според експерта неспазването на основните правила в еврозоната, а именно 3-процентен дефицит и до 60% общ дълг към БВП, водят до ерозиране на дисциплината на Съюза и до търсене на оправдания за прекомерното харчене с руската заплаха. Това води до голяма задлъжнялост, която ще се изплаща поколения напред, смята той.

istock
Как се промени инфлацията в страните от еврозоната при смяната на валутата
Според икономиста цените неминуемо ще тръгнат нагоре при приемането на еврото в България, защото въвеждането на еврото и замяната на националната валута обикновено води до краткосрочно увеличение на инфлацията, понеже бизнесът използва точно този момент, за да закръгля цените нагоре.

istock
Как ще се преизчисляват цените в евро
Предимствата от приемането на еврото според икономиста са големи, особено при бурните световни разклащания и загубата на доверие към долара и пазарните шокове след екзотичните мита и тарифи, въвеждани от Тръмп.
"Друго очаквано положително явление във връзка с еврото е реализацията на идеята за електронно евро или цифрово евро, която има доста сериозни предимства, като намаляване на риска от банкови кризи, ще има по-добра финансова включеност и много по-добър контрол върху движението на парите в системата на ЕС, и оттук намаляване на сивия сектор във всички европейски страни.“
Проф. Дуранкев с огорчение посочи, че липсващата разяснителна кампания е нещо нормално за отговорните институции в България.
"Не е нужна разяснителна кампания според мен при положение, че няма достатъчно демократичност в институциите в България. Има 2-3 центъра на влияние в България, които определят правилата на играта и диктуват каква музика да бъде свирена най-вече в Народното събрание и Министерски съвет. Така че няма какво да се питат българите, няма нужда от разяснителна кампания, следователно и българинът ще приеме поредната политическа хапка, която му се подава, без особени вълнения, тъй като не на 1 януари, но на 10 януари догодина ще разбере, че лекарството, което му се поднася, не е чак толкова страшно.“
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase