Какви са финансовите рискове за страната ни, ако не влезем в еврозоната? Има ли основания президентът Румен Радев да поиска референдум за еврото? Мнения по темата по NOVA NEWS сблъскаха икономистът от БАН проф. Гарабед Минасян и преподавателят в СУ „Свети Климент Охридски” доц. Косьо Стойчев.

Професор Минасян изтъкна, че с голямо внимание е изслушал изявлението на президента и е изцяло съгласен с него. Според него сме свидетели на демонстративно игнориране от страна на управленската върхушка у нас на различните видове рискове, които са свързани с непремереното ни и прибързано включване към ЕС.

ИСС: Влизането в еврозоната няма да оскъпи живота в България

Той припомни, че когато били приети Маастрихтските критерии, имало сблъсък за два възгледа - на икономистите и на монетаристите. В спора победили монетаристите, които настоявали за включване към еврозоната да се следят монетарните критерии. През 80-те години Източна Европа изобщо не мислела, по думите му, за включване към еврозоната и основните участници били от Западна Европа. А там равнището на реална конвергенция между различните видове икономики било сходно и те били сравними. 

istock
istock

"Въпросът, според мен, не е дали България да се включи към еврозоната, а кога да го направи? Моята позиция е, че за включване към еврозоната е необходимо постигането на приемлива степен на конвергенция към икономическата реалност", подчерта той. И допълни, че ценовото равнище у нас е на около 60% от средното в Европейския съюз и е най-ниското в Европа.

"Членството в еврозоната е позитивно и е добро тогава, когато вече сме достигнали определен степен на реална конвергенция", категоричен е той. 

Илия Лингорски: Въвеждането на еврото е логистично и технологично предизвикателство

Доцент Стойчев зае противоположната позиция. Той подчерта, че никой не може да забрани на президента да се изказва по всички въпроси. "Но този демократичен механизъм не може да бъде използван избирателно - в 5 минути преди края на едно събитие на финалната права. Според мен сме свидетели на груба злоупотреба с власт - от гледна точка на това да бъде предизвикан референдум по въпрос, който е изключително експертен", обясни той. 

Стойчев посочи, че е от тези експерти, които смятат, че българският лев през 1997 година и след деноминацията от 1999-а няма собствено съдържание. Той е един валутен аватар, който беше прикрепен първоначално към германската марка, а впоследствие - към еврото. И беше категоричен, че не желае да се връщат времената от 1997 г., които той е преживял, докато е бил студент в първи курс.

"В момента за нас има отворен времеви прозорец. Вратата е пред нас. Или влизаме в еврозоната, както влязохме през 2007 г. в Европейския съюз с Румъния, въпреки че не бяхме напълно готови и тогава. И трябва да го направим с всички рискове, които произтичат от тази стъпка", допълни той. 

Целия разговор гледайте във видеото. 

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase