Кризата е стопила почти 1/3 от стойността на жилищата в София от 2008 г. до сега. Ако преди четири години двустаен апартамент в столицата се е оценявал за 78 302 евро, в момента стойността му е 54 073 евро.

Това показват данни на „Явлена”, представени по време на конференция за пазара на ипотечно кредитиране, организирана от Първа инвестиционна банка (ПИБ). В изчисленията са включени нивата на инфлацията, отчитани през изминалите полугодия до момента.

Данните показват още, че жилищата в София са загубили 9,78% от стойността си през тази година спрямо предходната. Сериозно са се обезценили и имотите в Стара Загора. През 2008 г. средната стойност на двустайно жилище там е била 47 152 евро. Сега обаче тя е около 32 494 евро. За същия период двустайните апартаменти във Варна са се обезценили с 22,25 на сто. Преди четири години този тип апартаменти са се оценявали на 71 585 евро, а сега на 55 654 евро.

Инфлацията е оказала най-силно влияние

върху цените на имотите преди близо четири години. През юни 2008 г. спрямо юни 2007 г. тя е била 11,7%. След това инфлацията започва да се забавя до 3,8% през юни тази година.

Според брокери вече се наблюдават първите признаци на оживление на пазара на недвижими имоти. По данни на Агенцията по вписванията през първата половина на тази година в България са били сключени общо 102 276 сделки. През същия период на миналата година те са били 73 867, което е ръст от около 27,78%. Близо 25 на сто от всички сделки са били сключени в София, Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора.

„От 2003 г. насам имотите са най-изгодни”, категоричен е Георги Павлов от „Адрес”. Той обясни още, че в момента лихвите по кредитите са

близки до нива от преди 4 години

а цените на жилищата са паднали до стойности от 2005 г.

Въпреки положителните тенденции купувачите се чувстват несигурни за доходите си и се отказват от покупката на нов дом. „Има случаи, при които всичко е уточнено и сделки се развалят в последния момент, въпреки че клиентите разполагат с налични пари”, обясни Страхил Иванов от „Явлена”. Според него причината е , че хората изчакват накъде ще се развие икономическата обстановка.

Междувременно брокери поискаха да бъде въведена по-строга регулация при ипотечното кредитиране. „В някои държави в Европа има забрана да се кредитира 100% от стойността на имота”, каза Павлов.„Това показва, че клиентът не е заделил и 1 лев, за да си купи имот, а това е опасно в дългосрочен план”, коментира той.

От Първа инвестиционна банка пък съобщиха, че вече предлагат ипотечни кредити и за жилища, обявени на търг от частни съдебни изпълнители, съобщи вчера Милка Тодорова, директор на дирекция „Банкиране на дребно” в трезора. За да бъде отпуснат такъв кредит, банката трябва да има сключен договор за сътрудничество с частния съдебен изпълнител. Такива контракти има в София, Стара Загора, Варна, Шумен и Кюстендил.