“Проблемът с липсата на жилище е широко разпространен в българското общество и засяга различни социални групи. Поне 2,5 млн. българи отговарят на условията за получаване на общинско жилище. Те живеят при по-малко от 15 кв. м. на човек от домакинство, което се приема за пренаселено жилище.“, каза пред БНР Стефан Кръстев един от авторите на доклада “Дом за всеки мисия (не) възможна?“ и допълни:

Всеки трети българин, 30% от населението на България, съвсем официално определено от държавата, е в жилищна нужда.“

Вдигат цените на общинските жилища в София

Ситуацията в София

“Общините се единствените проводници на някаква обществена жилищна политика. Жилищната политика в България поне в последните 15 години е делегирана от държавата на общините и се разглежда като социален проблем, към който те са отговорни. Общините обаче почти не разполагат нито с финансови, нито с материални ресурси, за да се справят самостоятелно. Дори община като София, която има годишен бюджет от 2 млрд. лева, но има много ограничени инструменти за провеждане на социална политика в жилищната сфера.“


Разгледахме статистики как се променя броят общински жилища през годините. От 1993 г. насам, когато тези жилища са били 120 000 на територията на София, в момента те са крайно недостатъчни – по-малко от 9000, а имащите право на такова жилище, записани в картотетките само в момента, са повече от 10 000. Чакането за такова жилище продължава много дълго. Освен, че са много малко, общинските жилища често пъти се дават и в много лошо материално състояние.“

На какви условия трябва да отговаряте, за да получите общинско жилище

Центровете за временно настаняване

“В София те са три с общ капацитет около 510 човека. Те са единствената алтернатива на недостига на общински жилища за много хора. Там хора продължават да живеят по две-три и повече години.“

“Направихме едно изчисление, за да се решат най-належащите проблеми. По анализите на държавата има нужда от 85 000 социални жилища, за което е  необходимо да се отделят около 2 млрд. евро.“

Какво провокира изследването

“Провокира ни конкретно работата в Сливен в квартал “Надежда“, където работим от 2004 г. и където жилищната и градската среда са в силно проблематично състояние. Има програми, но те са спорадични и не отговарят в целостта си на проблема, свързан с жилищната политика.

В изследването се фокусирахме върху две общини – София, като най-голямата община в България и една по-малка като Сливен.“, каза Росица Крътункова, съавтор в проекта “Дом за всеки мисия (не) възможна?“.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg