* Допълнен вариант
17.30 ч. българско време
На валутните пазари доларът отстъпи към еврото от достигнатите снощи рекордни стойности от август миналата година.
След влизането на американските пазари щатската валута се котира към единната европейска при съотношение от 1.3685 спрямо сутрешните $ 1.3570. Вчера бе най-лошият ден за еврото от неговото въвеждане през 1999 г., като общата валута се срина към щатския долар до $ 1.3444.
От друга страна зелените пари днес успяха да поскъпнат към японската йена до 102.50 ¥ за $ 1 от снощните 100.24 ¥ за $ 1 вчера, когато бе регистрирано и най-ниското съотношение на долар/йена от април месец насам.
На стоковите пазари нефтът се установи около $ 90, след драстичното поевтиняване снощи. Към 17.30 ч. българско време в Съединените щати лекият американски петрол се котира за $ 90 за барел, а добиваният в Северно море нефт се търгува за $ 84.04 за барел.
Повишението днес на черното злато се отдава на ниските цени, които са изгодни за големите потребители, както и заради спекулациите, че ОПЕК ще намали дневния добив след значителното поевтиняване на нефта на стоковите пазари. Само за четири дни петролът падна с 13%, като снощи бе отбелязана и най-ниската цена от повече от осем месеца от $ 87.81 за барел.
Колебливо, със смяна на посоката на индексите започва сесията на фондовите пазари в Америка.
На Уолстрийт DOW JONES INDUS прибавя 0.43% до 9 998 пункта. Широкият S&P 500 и високотехнологичният NASDAQ COMPOSITE се колебаят около началните си стойности, с промяна около 0.30% в двете посоки.
Сред големите губещи е Bank of America, която пада с около 15%, надолу са и книжата на Morgan Stanley и JPMorgan Chasе.
Европа също на няколко пъти днес смени посоката на търговията, като оптимистичното начало на деня бе заменено по обед с опасенията на инвеститорите за банките и нуждата от увеличаване на капитала. Вечерта обаче индексите отново изплуваха, като в Париж CAC 40 качва 1.49% до 3 767 пункта, а във Великобритания FTSE 100 е нагоре с 1.10%. В Германия DAX се повишава с 0.21% до 5 398 пункта.
12.45 ч. българско време
По обед капиталовите пазари в Европа обърнаха тренда, след като сутринта индексите отвориха със значителни. Причина за песимизма на инвеститорите станаха поредните опасения за финансовите институции, на които може да се наложи да увеличат капиталата си около финансовата криза.
В червено са Великобритания, където FTSE 100 губи 0.05% до 4 568 пункта, а в Германия DAX пада с 0.62% до 5 355 пункта.
Във Франция обаче CAC 40 засега удържа на натиска и отчита повишение от 0.80% до 3 741 пункта.
Губещи са пазарите и в Италия, Швейцария, Ирландия, Холандия, Дания, Финландия, Люксембург, Австрия, Швеция, Норвегия и др..
На валутните пазари двойката евро/долар се търгува около сутрешните нива, като към 12.45 ч. българско време еврото се разменя за $ 1.3565.
На стоковите борси цената на петрола остава стабилна, след лекото повишение рано днес дошло на фона на вчерашните драстични понижения. На електронната борса в Ню Йорк лекият петрол се котира за $ 89.94 за барел, а в Европа нефтът се търгува за $ 84.64 за барел.
Организацията на страните производителки на петрол рязко понижи цената на нефта от кошницата на организацията до $ 81.57 за барел спрямо валидната за вчера цена от за $ 86.37 за барел.
10.00 ч. българско време
Капиталовите пазари в Европа отвориха с повишения, след вчерашните драстични спадове.
Във Великобритания FTSE 100 качва 1.79% до 4 671 пункта. В Германия DAX се повишава с 1.53% до 5 469 пункта, а в Париж CAC 40 буквално се изстреля нагоре с 3.76% до 3 851 пункта.
На валутните пазари еврото върна около цент в съотношението си към долара, като към 10.00 ч. българско време единната валута се търгува за $ 1.3570. Вчера еврото отчете най-лошия си ден спрямо щатския долар от въвеждането на общата валута през 1999 г., заради задълбочаващата се финансова криза в Европа. Единната валута падна за пръв път от август миналата година под $ 1.35 до $ 1.3444.
Според анализатори обаче, за връщане на тренда нсе още не може да се говори, заради прогнозите, че европейските власти няма да могат да излязат със съвместен план за спасяване на региона подобен на щатския.
На стоковите пазари днес цената на петрола леко се повишава след вчерашния спад, заради спекулациите, че Организацията на страните износителки на петрол може да реши да съкрати дневния добив на срещата си през декември. Снощи петролът се срина под $ 90 до $ 87.56 за барел – най-ниска цена от 7 февруари.
Днес на електронната борса в Ню Йорк лекият петрол се котира за $ 90 за барел, а в Лондон нефтът сорт брент се търгува за $ 84.44 за барел.
Лукойл понижи цените на течните горива. Безоловният А95Н пада с 2.01% до 1 988.40 лв./1000 л. Високооктановият А98Н се понижава с 1.91% до 2 097 лв./1000 л. Дизелът поевтинява с 0.94% до 2 138.40 лв./1000 л., а газьолът е надолу с 0.96% до 2 104 лв./1000 л.
Коментари
0