Тези увеличения обаче бяха компенсирани в съответствие с нарастващите средни доходи. Независимо от това рисковете за финансовата достъпност на жилищата могат да бъдат немалки за домакинствата с по-ниски доходи. Освен това покачващите се цени и голямото търсене на жилища могат да бъдат свързани с ниското равнище на финансова грамотност в страната.
Растежът на депозитите на домакинствата остава силен. В същото време лихвените проценти по новите влогове, предлагани от най-големите банки, както и лихвените проценти за салдата по срочни влогове остават близо 0%, което контрастира с увеличението на лихвените проценти по депозитите, наблюдавано в други държави членки през периода на затягане на паричната политика на ЕЦБ.
Ипотеките продължават да нарастват на фона на много ниските лихвени проценти. Стойността на новите жилищни кредити се е увеличила с 43% през 2024 г., след като е нараснала с 20% през 2023 г. Това бе възможно с подкрепата от много ниските лихвени проценти по кредитите, тъй като банките продължават да разполагат с достатъчно евтина ликвидност от депозитите. Въпреки това както обемът на ипотеките, така и частта от населението, което има ипотека, остават много малки.
През 2024 г. българската централна банка наложи на търговските банки някои ограничения, свързани с кредитополучателите. Ограниченията изглежда се отнасят за кредитополучателите с ниски доходи и с по-голям риск, които биха били първите и най- тежко засегнатите от неблагоприятните икономически условия.
Цените на жилищата нарастват значително (през 2023 г. са се повишили с 87 % в сравнение с 2015 г.) и се смятат за леко надценени. През 2024 г. цените на жилищата показват признаци на ускоряване, като нарастват с 16,5% на годишна база през третото тримесечие на 2024 г. Смята се, че те са надценени с 10-15%.
Жилищният пазар през 2025 г.: Бум, евро и скрити пари – какво да очакваме
През 2023 г. ипотечните кредити нараснаха с 20,5 %, като все още са на ниско равнище като наличност - 10,8 % от БВП. Освен това делът на населението с ипотека е много малък (1,8 %). Що се отнася до финансовата стабилност, през февруари 2024 г. Европейският съвет за системен риск стигна до заключението, че пазарът на жилищни недвижими имоти в България е изложен на средни рискове и комбинацията от макропруденциални политики е само частично подходяща и отчасти достатъчна за смекчаване на положението.
Като цяло достъпността на жилищата се е подобрила на фона на силния растеж на доходите на домакинствата, но нарастващите жилищни разходи и лошите жилищни условия все още засягат домакинствата в селските райони и общностите с по-ниски доходи. Стандартизираното съотношение цена на жилище/доход непрекъснато намалява през последното десетилетие, тъй като цените на жилищата нарастват значително по-малко от доходите на домакинствата. През 2023 г. съотношението възлиза на около 60% от дългосрочната си средна стойност. Съотношението на жилищата на глава от населението се е увеличило с почти 20% от 2015 г. насам и е най-високото в ЕС.

istock
Въпреки това съвкупният растеж на заплатите се забави през цялата 2024 г. Преработващите предприятия оптимизираха производствените разходи, като закриха работни места, за да отговорят на значителното увеличение на заплатите в сектора. Силното вътрешно търсене доведе до засилено наемане на работна ръка и значително увеличение на заплатите в сектора на услугите. Независимо от това заплатите в ключови сектори на услугите (напр. търговията, транспорта и хотелиерството) нараснаха много по-умерено през 2024 г. Увеличението на заплатите в публичния сектор също беше важен фактор за силната съвкупна динамика на заплатите през 2023 г. и 2024 г.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase