Повече от една трета от българите (36%) биха насърчили децата си да отидат да живеят в чужбина завинаги, а 14 на сто заявяват, че имат намерение да напуснат България завинаги.

Това показват данни на НЦИОМ от национално представително проучване, направено между 20 и 27 септември сред 1000 души, съобщи БТА.

67 на сто от анкетираните заявяват, че биха насърчили децата си да отидат да учат в чужбина, което е с 3 процента повече в сравнение с 2009 г. Така отговарят предимно хората на възраст до 49 години, висшистите и столичани.

71 на сто отговарят, че биха окуражили децата си да отидат да работят в чужбина за определен период от време.

Социолозите констатират, че делът на хората, които искат да напуснат страната завинаги, се е увеличил с 3 процента в сравнение с регистрирания през ноември 2009 г. По-често така мислят хората на възраст между 30 и 39 години и най-младите до 29 години. Повече са готовите да емигрират сред висшистите и сред безработните.

Намерение да работят или учат в чужбина, без да напускат страната завинаги, декларират 28 на сто от участвалите в изследването - също с 3 на сто повече в сравнение с ноември 2009 г. Подобни желания заявяват 63 процента от интервюираните на възраст до 29 години и 40 на сто от интервюираните на възраст между 30 и 39 години, 38 на сто от жителите на София, както и 50 на сто от безработните.

НЦИОМ регистрира по-високо от средното желание за миграция - и временно, и постоянно, сред представителите на ромския и турския етноси. Анализът на данните показва, че твърдо намерение да напуснат страната заявяват 12 на сто от участвалите в изследването - т.е. те биха отишли в чужбина, както за да учат или работят, така и за постоянно.

Изводите на социолозите са, че през изминалите три години миграционните нагласи са сравнително устойчиви. По-често от останалите са склонни да напуснат страната - временно или за постоянно, и да търсят по-добри алтернативи за себе си хора на възраст до 39 години, безработни, както и представителите на турския и ромския етноси.

Родителите в активна възраст са по-склонни да окуражат емиграционните нагласи на децата си, докато по-възрастните, особено над 60 години, са категорично против, отчитат още от НЦИОМ.