Двеста лева излиза лекарският преглед в курортите ни по морето. Двете стотачки са само колкото да кажеш едно „Аа-а-а” и да те преслушат. Наложат ли се изследвания, плащаш отделно, съобщиха от пациентската организация „Заедно с теб”, в която валят оплаквания от ощипани курортисти, откакто е започнал сезонът. 

Докторите в курортните ни комплекси масово преглеждат не в кабинети, а в хотелски стаи. Независимо че повечето от тях са общопрактикуващи, а не специалисти, взимат хонорар като на професор, дори и пациентът да е здравноосигурен.

Хората с осигуровки се преглеждат и лекуват от джипита безплатно, ако са на курорт или са се разболели в друг град. За това е достатъчно да покаже здравната си книжка, по която докторът проверява в компютъра на здравната каса дали човекът си е плащал таксите за здраве редовно, и да си внесе потребителската такса от 2,90 лева, обясниха от Българския лекарски съюз.

Прегледите и лечението е безплатно само ако съответният лекар има регистрирана практика в селището, където работи. Обикновени медиците, които лекуват по морето,

не си регистрират практики и така минават на частно

а не по здравна каса, поясниха от съсловната организация. По този начин те не плащат и данъци.

Проверка  показва например, че само една трета от лекарските кабинети в община Несебър имат сключени договори с НЗОК, а при останалите цената на преглед започва от 60 лева нагоре.

Най-скъпо там се плаща за лечение на ентероколити, които са обичайно явление по морето. За церенето на острото стомашно неразположение обикновено е нужна не по-малко от стотачка.

Всеки лекар, който иска да преглежда в морските курорти и не работи с касата, трябва да се регистрира в Районната здравна инспекция за времето, докато практикува там, обясни председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов.

Според проучване на пациентската организация „Заедно с теб” обаче не всички, които ни лекуват, докато сме на курорт, се регистрират в РЗИ.

Легалните медицинските кабинети за доболнична помощ и специализирани практики обикновено работят с гостите на хотелите и са регистрирани по Наредба 105, според която сами могат да определят цените на услугите си, коментира д-р Ивайло Бояджиев.

Специалистът има разкрити кабинети за частна практика в Златните и в курорта „Св. Константин и Елена”, където работи по договори със застрахователни фирми от Русия и Скандинавските страни.

Според него кешовите плащания по курортите от чужденците са все по-редки, тъй като над 70% от колегите му работят с такива

договори с туроператори и застрахователи

В същото време медицинските екипи от ДКЦ „Света Клементина”, които обслужват всички плажове край Варна, работят напълно безплатно, каза шефът на болничното заведение д-р Иван Иванов. Това лято на 29 плажа за здравето на почиващите се грижат 59 медицински лица с 3 реаномобила, като има и 2 резервни за масови инциденти.

В екипите са включени 12 реаниматори, 2-ма фелдшери, 39 медсестри и 6 шофьори. „Освен при случаите на давене, често плажуващите получават медицинска помощ от нашите екипи и при ухапване от оси, удар в скала или порязване на мида, убождане от дракон, като я получават напълно безплатно”, коментира д-р Иванов.

Когато е нужно, реаномобилите откарват пострадалите до болница, но в повечето случаи се търси Бърза помощ, за да не се оставят плажовете без необходимото обезпечаване.