Резултатите от първичното публично предлагане на акции /IPO/ на европейски компании през първото тримесечие на 2009 г. са най-лошите от Втората световна война насам заради срива на фондовите пазари. Корпорациите са успели да получат от IPO едва 9 милиона евро.

Само 11 от 18 компаниите са привлекли средства в резултат на IPO за периода януари-март. Останалите 7 опита не са дали положителен резултат. Средната сума за една компания е по-малко от 1 милион евро в сравнение с 34 милиона евро за същия период на 2008 г., по данни на PricewaterhouseCoopers. Обемът на привлечените през първото тримесечие средства е около 1% от сумата, получена от кампаниите, реализирали първично листване през януари-март 2008 г.

Това беше най-лошото тримесечие за пазара на IPO в следвоенната история. Съществува статистика за Европа от последните две десетилетия, но 9 милиона евро за 18 IPO е толкова жалка сума по всички мерки, че това е явно най-лошия резултат от всички, коментира партньорът от PricewaterhouseCoopers Ричард Уивър.

Намаляването на обемите IPO и търговията като цяло може да има негативни последици за европейските борси и техните оператори, тъй като доходите от първичните публични предлагания на акции представляват значителен дял от техните приходи. Например, Лондонската фондова борса получава 14% от приходите си от IPO.

Първични листвания през първото тримесечие и имало само на три борси - в Лондон, Люксембург и Варшава. БГНЕС