Българското правителство трябва да направи спешни консултации с управляващите в Сърбия, за да не се изострят икономическите отношения между двете държави след като страната ни призна независимостта на Косов, заяви председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев.
Въвеждането на рестрикции от типа на спирането на товарните автомобили за по няколко дни може да повлияе косвено на българската икономика, добяви Данев. В камарата вече има непотвърдени данни за забавянето на потоци товари. Опасенията на бизнеса се, че напрежението в западната ни съседка може да доведе до сериозни ограничения пред инвестиционните потоци през българска и сръбска територия. Това е и пътят, по който минава голяма част от ексторта на Турция за Европа, който възлиза на окло 30 млрд. евро и от него България също печели, е позицията на камарата.
Божидар Данев коментира още, че през следващото десетилетие България би могла да бъде стратегически партньор на Сърбия. Сега Сърбия е на осмо място в търговската листа на страната ни. Експортът ни се равнява на 583 млн. долара. Търговското ни салдо със Сърбия е положително с 372 млн. долара по данни на камарата.
Българските инвестиции в Сърбия са в металургията, горивата и транспортната логистика. Страната ни изнася за Сърбия продукти, горива и малко инвестиционни стоки, посочи Божидар Данев. Според него в момента инвестициите в Косово са рискови заради проблеми с неукрепналата банкова система, както и заради факта, че страната разчита главно на донорски средства. По оценка на председателя на БСК българските инвеститори са "силно ухажвани" в Косово, но като потенциал за икономическо сътрудничество Косово не е много голям пазар за България.
Сърбия няма причина да пречи на българския бизнес и ще гарантира инвестициите и инвеститорския интерес. Това обяви Деян Хинич – временно управляващ посолството на Сърбия в България по време на първата среща на българските инвеститори в Сърбия.
Признаването на Косово от страна на България е тежък удар за Сърбия, най-малкото защото ЕС, на който вие сте членове, няма единна позиция по проблема, каза още Деян Хинич. Заместник-министърът на икономиката Явор Коюмджиев обяви, че ще направи всичко възможно българо-сръбските бизнес отношения да се запазят. Сърбия заема една от първите места в нашата търговия като цяло. През 2007 година общият ни търговски обмен възлиза на около 800 млн. евро, което я нарежда на четвърто място сред балканските страни. Забелязваме през последните две години истински бум в българските инвестиции в Сърбия, като по данни на Сръбската народна банка българските инвеститори са на 12-то през 2007-ма и 14-то през 2006 година, каза Куюмджиев.
На срещата никой от представителите на българския бизнес в Сърбия не се оплака от отношението на сръбските власти след признаването на независимо Косово от страна на България. Роберто Младенов, изпълнителен директор на Интертръст холдинг, посочи, че компанията му от 5 години присъства в Сърбия. Младенов не очаква някакви проблеми заради решението на българското правителство да признае Косово. Любиша Митич, представител на Сръбската стопанска камара обяви, че камарата няма да създава пречки пред българския бизнес. По време на срещата българските инвеститори положиха основите за създаване на Българо-сръбски икономически форум. Неговата задача като неправителствена организация е да подпомага връзките в сферата на бизнеса и предприемачеството между двете страни. Амбицията на форума е да развие своя потенциал и в обозримо бъдеще да прерасне в регионална неправителствена инициатива за Югоизточна Европа.
Българските инвеститори в Сърбия днес положиха основите за създаване на Българо-сръбски икономически форум. Неправителствената организация ще подпомага връзките в сферата на бизнеса и предприемачеството между двете държави.
Коментари
0