По думите му, ако цените са в приемливи граници на конвергенция в рамките на 2-4% – толкова е нормалната инфлация в ЕС и еврозоната – ще имаме изпреварващо движение на доходите над ценовите равнища. Дали ще има минимален първоначален шок, престои да видим.
Доверието в контролните регулаторни органи ни е крайно нужно. По отношение на пазара, на цените – държавата са регулаторите“, посочи Димитров и поясни, че този път имаме всички предпоставки и условия, следвайки негативния и позитивния опит на преминалите към еврото преди нас, да го направим по най-добрия начин. От думите му стана ясно, че и в КНСБ се работи по мобилна апликация, която ще дава възможност за сравняване на цени в реално време.
„Сигналите, които постъпват в КЗП са в две посоки – едната е за цените, другата – за двойното обозначаване, което към момента е доброволен акт от страна на търговците, осъществяващи дейност на територията на България. Тук е нашата роля, надявам се и с вашата подкрепа, правилно да разясним кое къде се обозначава“, посочи в студиото Мария Филипова, председател на КЗП. От думите ѝ стана ясно, че се доразработва и мобилното приложение на КЗП, което ще може чрез насочване на камерата на всеки мобилен апарат да посочи дали е правилно преизчисляването на цената в евро или не.

istock
Тя посочи още, че нова платформа ще показва актуалните цени на основните храни. Чрез специализирания портал гражданите ще могат лесно и удобно да проверяват актуалните стойности на продуктите, които ежедневно поставят на трапезата си. Инициативата се реализира с подкрепата на Министерството на финансите, Министерството на икономиката и индустрията, Министерството на земеделието и храните, Комисията за регулиране на съобщенията, Комисията за защита на конкуренцията и Националната агенция за приходите.
Пенсиите и заплатите в евро: Какво да очакваме от 1 януари
Пламен Димитров припомни, че КНСБ е най-голямата обществена организация в страната. „Хората задават въпроси и са активни във всички формати, които имаме. Два са публичните начини, по които се стараем да влияем – единият е ежемесечното обявяване на цените на двайсетте стоки в малката потребителска кошница, които ще бъдат сравними с досегашните наши изследвания на тримесечие вече 35 години. Динамичният ред сега го скъсяваме, няма да е на 3 месеца, а всеки месец. Добавяме минералната вода, която е „чувствителна“ стока, кафето в магазините, баничката. Второто – вътре в организацията опитваме да подкрепим образователната част на процеса, касаещ въвеждането на еврото, с конкретни материали. Този подкаст също е част от него. Много от хората, колкото и да изглежда старомодно, искат да пипнат на хартия това, което си говорим медийно, разпространяваме през апликации, сайтове и др“, каза президентът на КНСБ.
Той подчерта, че би искал синдикатът да бъде чут от законодателя за обявяването на цените на производител и гарантиране на прозрачност на ценообразуването по веригата. „Пазарна тайна не може да има, когато става дума за храна. Не само произходът е важен, а и на каква цена е придобит – това за мен е най-ключовият въпрос, който би направил всички потребители контролни органи. Ако видя, че доматът е произведен за един лев, а го продават за пет – ще се замисля дали да го купя“, подчерта Димитров.

istock
По думите му взаимодействието, което постигнаха за месец КЗК, КЗП и НАП, е забележително. „За първи път комисията достига и до най-малките населени места на базата на получената целева информация от НАП и КЗП за съмнително покачване на цените на териториален принцип. Информацията е в голям обем, обхваща цялата верига на доставки – например доставната цена преди месец, каква е тя сега, каква е цената на дребно преди месец и сега, обороти, печалба, загуби и др. Анализирането ѝ ще позволи и картографиране на страната от гледна точка на търговските обекти и конкурентната среда около тях“, обясни Карадимов и бе категоричен, че при съмнения за забранени споразумения или за господстващо положение, КЗК няма да се поколебае да образува самостоятелни производства.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase