Правителството одобри Общото рамково споразумение между България и IBM, в което са посочени основните параметри за сътрудничество в областта на нанотехнологиите между Български нанотехнологичен център ЕАД и световния лидер в индустриалните нанотехнологични изследвания и микроелектрониката IBM WTC.

Документът ще бъде подписан утре в Министерския съвет от заместник-министъра на финансите Любомир Дацов. В началото на април т. г. кабинетът реши да бъде създаден Български нанотехнологичен център ЕАД. Капиталът на дружеството е 50 млн. лв. Основен партньор по проекта ще е IBM. Американската компания притежава над 10 000 патента в тези области. Реализирането на инициативата е важна стъпка за развитието на изследователския и индустриалния национален потенциал в нанотехнологиите, наноматериалите, нанопродуктите и микромашините, което ще доведе до повишаване на конкурентоспособността на икономиката.

Партньорството с IBM ще гарантира успешното излизане на страната на международния пазар на нанотехнологии и е предпоставка за спечелване на големи проекти по Седмата рамкова програма на ЕС. По нея до 2013 г. са предвидени 3.5 млрд. евро. Очаква се до 2015 г. приходите от нанотехнологиите в световен мащаб да бъдат над 2.95 трилиона долара. Навременното ни позициониране като нанотехнологичен център ще спомогне за заемане на определен пазарен дял от международния пазар на нанотехнологии, както и за привличане на инвестиции във високотехнологичния сектор.

С подписването на Общото рамковото споразумение ще се зададат основните параметри за сътрудничество, ще се създават предпоставки за обединяване на потенциала на индустрията, университетите и Българската академия на науките в областта на нанотехнологиите и производството на нанопродукти, микромашини и микросистеми. Документът предвижда сътрудничество в рамките на 3-годишна програма.

Първата работна насока ще съвпадне със стартирането на съвместните изследователски дейности. Очаква се чрез обучението на български специалисти за работа в сферата на нанотехнологиите да се постигне трайно развитие на този дял от световното високотехнологично производство. Това ще доведе до разкриването на нови работни места и повишаване на конкурентоспособността на страната. БГНЕС