* Актуализирана инфомация

През първото полугодие България е на първо място по активност за разкриване на опасни стоки в Европейския съюз. Това съобщи във Варна председателят на Комисията за защита на потребителите /КЗП/ Дамян Лазаров.

Тази активност се отчита на база подадени сигнали в европейската система за бърз обмен на информация за опасни стоки, пуснати на пазара - РАПЕКС.

През първите шест месеца на годината контролният орган е уведомил Европейската комисия за открити 128 опасни стоки на българския пазар, които са изтеглени и забранени. Най-много са сигналите за артикули, имитиращи храни, детски облекла и играчки, електроуреди и запалки.

След България се нареждат Германия и Кипър. В тези европейски страни са забранени съответно 112 и 99 опасни стоки.

В целия Европейски съюз сигналите за рискови продукти през първото полугодие са 998.

Системата РАПЕКС е система за бърз обмен на информация и показва какви са действията на всяка една страна, когато намери опасна стока на пазара, какво предприема, когато получи уведомление за стоки, които се предполага, че са на пазара и какви мерки предприема за тези стоки. Междинната класация за първото полугодие на 2010 година показва, че първата тройка тази година се оглавява от България, Кипър и Германия. Миналата година първите три места са заемали Испания, Гърция и германия. Типичното тази година е, че има сгъстяване - разликата между първия и последния е скъсена. Ние бяхме на пето място миналата година, каза Дамян Лазаров.

Дамян Лазаров предупреди също така, че по морето се предлагат опасни запалки, наподобяващи апетитни вафли, и сапуни, които имитират ягоди, череши и малини. В момента текат проверки, които да докажат произхода на рисковите стоки. Засега веригата води към варненски търговец и най-вероятно става дума за внос. Стоките ще бъдат изтеглени от пазара.

От началото на сезона по Черноморието са проверени 1076 туристически обекта. На юг са направени 557 проверки, а на север - 519. Инспектирани са 797 заведения за хранене и развлечение и 261 - средства за подслон и настаняване. Съставени са 142 акта за нарушения съгласно закона за туризма, а 25 обекта са временно затворени.  

Най-честите нарушения са за липсата на удостоверения за категоризация на видно място и регистър за рекламации от потребители. При проверките са засечени и менюта без посочени цени и грамажи, което също е в разрез с изискванията. 

От понеделник по морето тръгват специализирани мобилни групи от Комисията за защита на потребителите, които ще следят за качеството на предлаганите услуги. Новото е, че в рамките на един ден инспекторите ще проверят различни обекти - хотели, магазини, плажове, барове. Досега практиката беше да се инспектира само една категория заведения.