* Информацията се актуализира
# Сергей Станишев: България очаква "Газпром" да изпълнява задълженията си така, както Българияизпълнява своите към компанията
България винаги е била коректна към Русия и в отношенията си с "Газпром", и очакваме да се направи всичко необходимо "Газпром" да изпълнява задълженията си към нас. Това е заявил министър-председателят Сергей Станишев в телефонен разговор с премиера на Русия Владимир Путин.
Освен с министър-председателя на Русия Владимир Путин, Станишев е разговарял и с вицепремиера на Украйна Григорий Немиря, както и с председателя на Управителния съвет на "Газпром" Алексей Милер.
По думите на премиера, при разговорите той остро е поставил въпроса за създалата се кризисна ситуация в България след спирането на доставките на газ.
Станишев каза, че ще предложи чрез независим наблюдател да бъдат установени данните за количествата газ, които постъпват на украинската граница. Той уточни, че за това има готовност от руската страна. Необходимо е да се знае какви количества газ постъпват в Украйна и къде се губят количества, отбеляза Станишев.
Премиерът е бил информиран, че всички необходими транзитни количества от руска страна се доставят до украинската граница. Според анализ на руската страна, от първи до пети януари Украйна е отклонила 65 млн. кубически метра от тези количества, които са предвидени за транзит и със съответното количество е намалена руската доставка.
От украинска страна премиерът също е получил уверение, че ще бъде направено всичко възможно за изпълнение на техните ангажименти. По украински данни, руската страна е доставила с 210 млн. кубически метра по-малко газ, в сравнение с предишните дни, каза Станишев.
За нас това са въпроси на двустранни отношения и двете страни, и "Газпром", имат задължението да доставят съответните количества газ за България до нашата граница, каза премиерът. Той посочи, че за страната е неприемливо България и другите европейски страни да бъдат заложници и жертви на спор, който е икономически, търговски и в не малка степен политически.
# Във връзка с усложнената ситуация с доставките на природен газ за България от ЛУКОЙЛ-България съобщиха, че след обстоен анализ на ситуацията, Групата компании ЛУКОЙЛ в България пристъпва към спешни мерки за предотвратяване на възникването на енергийна криза и обезпечаване на достатъчно количество котелно гориво (мазут) за топлофикациите в страната.
От тази сутрин топлоелектрическата централа на територията на ЛУКОЙЛ-Нефтохим Бургас премина на алтернативното котелно гориво, с цел да намали общото потребление на природен газ в страната.
Преустановява се изцяло експортът на мазут и други видове горива, които могат да бъдат необходими на българските топлофикационни дружества, като всички произведени количества се пренасочват към вътрешния пазар. В съобщението се посочва, че 2000 тона мазут вече пътуват към столицата за нуждите на Топлофикация-София, като до края на месеца ще бъдат доставени още 5000 тона.
Предприетите антикризисни мерки ще останат в сила до пълното преодоляване на кризата с доставките на природен газ за България. ЛУКОЙЛ уверява, че ще направи всичко възможно, за да осигури необходимите количества алтернативни горива в страната и да предотврати спирането на работа на топлофикациите.
# Агенцията за ядрено регулиране готова да преразгледа лицензите на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ
Ако АЕЦ „Козлодуй” поиска възстановяване на лицензите на спрените 3-ти и 4-ти блокове, Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) е готова да ги преразгледа, каза председателят на агенцията Сергей Цочев.
Преразглеждането може да стане в сравнително кратки срокове, допълни той. „Но при всички случаи ще трябва да бъде обоснована активна зона и заредена активна зона. В момента в активната зона няма гориво. Ще трябва да бъде извършен контрол на метала, ще трябва да бъдат извършени пълни изпитания, защото тези блокове вече две години не работят и това е нещо, което отнема време. Но колко точно ще отнеме, ще зависи от готовността на АЕЦ „Козлодуй” и дали те могат да направят всички тези неща”, обясни Сергей Цочев. Преди да бъде взето политическото решение за спиране на двата блока реакторите имаха лиценз за експлоатация за производство на електроенергия 3-ти блок до 2011 г., а 4-ти до 2013 г. Това означава, че безопасността на блоковете на практика е била обоснована и гарантирана за тези срокове.
# Ръководството на Българската стопанска камара /БСК/ предлага във връзка със спрените доставки на природен газ всички засегнати държави да предявят колективен иск към Газпром, а руската компания да уреди отношенията си с украинската страна. В по-дългосрочен аспект според ръководството на камарата трябва да се ускорят концесиите за добив на природен газ в страната, както и реализацията на проектите Син поток и Набуко, за да се диверсифицират доставките.
Камарата предлага всички предприятия в страната, които имат технологична готовност да преминат към използване на алтернативни горива за своето производство, като в случай на нужда бъдат подпомогнати от Държавния резерв със съответните количества петролни продукти. От камарата препоръчват предприятията, които нямат такава технологична възможност, или това е свързано с големи загуби или рискове, преференциално да бъдат захранвани с газ.
В резултат на възникналата днес криза с газоснабдяването в цялата страна, Топлофикация София АД получи официално съобщение от Булгаргаз за максимално ограничаване на подаването на природен газ. Дружеството е създало кризисен щаб и е пристъпило към прилагане на конкретни мерки. Като първа стъпка се налага да бъде прекратено снабдяването с пара на индустриалните клиенти. Ще бъде намалено топлоподаването на стопанските потребители, включени към самостоятелни абонатни станции.
Топлоснабдяването на детски градини, училища, болници и социални заведения ще бъде запазено.
Във всички топлоизточници е започнала подготовка за преминаване на работа с мазут. Според изискванията на нормативната база, Топлофикация София е задължена да поддържа резерв от алтернативно гориво за пет дни.
Поради ограничаването на доставките на природен газ се налага дружеството да намали параметрите на топлоподаването и на битовите потребители в София.
Топлофикация София моли потребителите сами да ограничат потреблението на топлоенергия във всички необитаеми помещения, както и в часовете, в които не са в домовете си.
Обществените сгради в Бургас, отоплявани на газ, разполагат с алтернативно гориво. В учебните заведения в града е създадена организация за преминаване на отопление с дизел. Към останалите сгради Топлофикация Бургас не е спряла топлоподаването, но те също са подготвени да използват алтернативни горива. Общинските медицински заведения и социални домове в града се отопляват предимно с електроенергия. Някои от тях са с локално парно, което се захранва с дизелово гориво, отбелязват от общината.
Топлофикация Плевен спря част от мощностите си заради намаленото подаване на природен газ в 6.00 ч. тази сутрин. В момента дружеството не разполага с алтернативно гориво. Изключени са когенерацията за производство на комбинирана енергия, както Първа и Втора парна турбина след като в 5.48 ч. от Булгартрансгаз са уведомили дружеството да намали консумацията на природен газ от 19 000 кубични метра природен газ на 10 000 кубични метра поради понижаването на налягането в магистралния газопровод.
Към абонатите в момента се подава топлоенергия със занижени параметри. Вече се трупат загуби, тъй като не се произвежда електроенергия със спряната когенерация и с Първа и Втора парна турбина, уточниха от предприятието. При преминаването на мазут също ще има загуби, тъй като с такова гориво не могат да работят когенерацията, Четвърти и Пети парен котел, допълват от фирмата.
# Овергаз, като един от дистрибуторите на газ на българския пазар, действа в настоящия момент по силата на Наредба 10, която предвижда ограничаване на доставките на газ към големите промишлени потребители и запазване на газоснабдяването към бита и социалните заведения. Това коментираха от Овергаз по повод спрените доставки на руски природен газ за България.
Спряно е захранването на метан-станциите, казаха още от дружеството. Всички наши промишлени клиенти са длъжни да имат и алтернативен източник на гориво, това е залегнало в договорите им с нас, заявиха от Овергаз.
Битовите потребители, които използват газ за отопление, ще могат да разчитат на горивото, но призоваваме клиентите си да използват отоплението пестеливо, посочиха от дружеството. От Овергаз препоръчват на хората, ползващи газ, когато излизат от домовете си, да изключват отоплението. Когато се приберат у дома, за няколко минути ще може да се постигне същата температура, казаха от дружеството.
# Трети блок на АЕЦ Козлодуй може да бъде пуснат в тежки условия на криза, каквато създава ситуацията със спирането на подаването на природен газ за България тази сутрин. Това заяви президентът Георги Първанов по време на церемонията по освещаването на бойните знамена на българската армия.
Държавният глава обясни още, че според договора с Европейския съюз, България може да пусне и двата спрени блока на АЕЦ в ситуация на криза. Първанов заяви, че страната ни ще бъде една от най-потърпевшите заради конфликта между Русия и Украйна и затова 2009 г. се очертава да бъде нелека за България. Според президента Първанов преговарящите страни в този спор трябва да търсят възможно най-бързо решение за преодоляването му.
# На пресконференция в Министерски съвет премиерът Сергей Станишев заяви, че сме изправени пред сериозна газова криза, в която България е жертва на конфликта между Русия и Украйна.
6 200 куб. м са били доставките към България вчера, 4.3 млн. куб м. след 23 часа, а през тази нощ доставките за Балканския регион са спрени.
Около 12 млн. куб. м е нормалното потребление у нас. 570 млн. куб. м има в момента в Чирен. 4.5 млн. куб м можем да осигурим на денонощие, което означава една трета от нормалното потребление, каза премиерът. Приоритет ще бъдат обществените заведения – болници, училища и домакинствата.
Никога не е правено предупреждение към България от никого за спиране на доставките на газ, това просто се случи тази нощ - каза Станишев. Информирана е Европейската комисия, каза още премиерът Станишев.
# БДЖ разполага с 49 цистерни и веднага с приоритет ще започне превозването на мазут за топлоцентралите. Това каза в Калофер министърът на транспорта Петър Мутафчиев по повод на спирането на подаването на газ от Украйна през тази нощ. Той допълни, че още толкова цистерни ще бъдат поискани от Лукойл, за да не се изпадне в криза.
По думите му в БДЖ вече е започнала организацията по транспорта, но на първо време топлоцентралите трябва да посрещнат проблема, като използват и собствени запаси.
Министър Мутафчиев очаква спирането на подаването на газ да не се отрази на гражданите и да не се стигне до спиране на топлоподаването. Убеден съм, че на заседанието при министър-председателя Сергей Станишев ще се поставят конкретни задачи за излизане от кризата. За БДЖ трасетата с цистерните ще бъдат с приоритет, посочи Мутафчиев.
Проведени са разговори с основния производител на мазут - Нефтохим. С 29 000 тона разполагат те в момента и могат да осигурят продажбата на 3000 тона към топлофикациите, ще бъдат потърсени възможностите на държавния резерв, както и за доставка на мазут отвън.
# Находището за газ в Чирен покрива в най-добрия случай една трета от нуждите на България и затова се налага „Лукойл” да достави мазут за топлофикациите, за да могат да работят с него. Това заяви в интервю за Дарик министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров минути преди да започне оперативното заседание при премиера заради създалата се ситуация.
Ето какво каза още министър Димитров пред Дарик:
Наличните количества от мазут, които имаме, ще стигнат ли като алтернативен вариант и за колко време?
Това отново зависи от това колко газ ще се употребява, като правило ще се прави микс между газ и мазут. Проведох разговори с ръководството на Лукойл, уточнихме какви са количествата, те веднага започват да предоставят мазут с приоритет за топлофикаците. Ше произвеждат през близките дни и този месец. Прави се всички възможно да има алтернативен източник.
Налага ли се предприятия да спрат да работят, за да се ограничи потреблението?
Тези, които биха могли да спрат производството, това е разумният подход за момента, тъй като не бива да спираме топлофикациите, за да не се минава на електричество, което може да застраши електроенергийната система. Поддържат се контакти с всички големи потребители.
Въпреки този руско-украинския спор в крайна сметка „Газпром” е този, който не си изпълнява договора, в случая с България. Можем ли да поискаме от тях някакво обезщетение за щетите, които понасяме в момента или в крайна сметка да се обърнем към някакъв съд?
Нашите договори не са конкретно с „Газпром” има две фирми посредници. Това е важна крачка, но разбирате, че това е крачка за далечното бъдеще.
# Тази сутрин в 3.25 часа по независещи от нас причини бе преустановено подаването на газ на украинско-румънската граница, както за България така и за съседните ни държави, потвърди Димитър Гогов, директор на Булгаргаз.
Причините за тези действия към настоящия момент не са известни. Булгаргаз информират всички свои клиенти за случващото се. Ще бъде изготвен график за доброволно ограничаване на потреблението на природен газ. Булгаргаз приканват потребителите да заместват газа с алтернативни горива. Пред вид факта, че не е ясно колко време ще продължи това ограничение, ще бъде изготвено писмо до Петър Димитров с необходимите мерки, които могат да се вземат. Ръководството на холдинга е предприело всички мерки да информира и ръководството на държавата, доставчиците. От страна на украинския посланик било съобщено, че причината е в спряната доставка на руски газ, а от руска страна е обратното твърдение – че Украйна отклонява газа.
В момента могат да подават 4.5 млн. куб. газ за денонощие, като находището в Чирен е натоварено до краен предел. Запасите могат да стигнат за няколко дни. След това ще се свалят възможностите на черпене от хранилището.
По-рано днес стана ясно, че от 3:30 ч. тази сутрин са прекратени доставките на природен газ на украино-румънската граница към Булгаргаз, както за българския пазар, така и количествата за транзит към Гърция, Турция и Македония. Това съобщиха от Министерство на икономиката и енергетиката.
В следствие на създалата се кризисна ситуация и с цел недопускане на промишлени аварии, по заповед на министър Петър Димитров от 7:00 часа тази сутрин бе свикан Съвета по сигурност и управление при кризи към Министерството на икономиката и енергетиката. Съветът назначи кризисен щаб под ръководството на зам.-министър Галина Тошева, който да следи и анализира ситуацията и да изиска информация от големите потребители на природен газ за възможностите за преминаване към алтернативно гориво.
Добивът от газохранилището в Чирен е увеличен до 4.3 млн. куб. метра за денонощие с цел задоволяване на минималните потребности на страната.
По препоръка на министерството от 7:00 часа тази сутрин топлофикационните дружества в страната започват подготовка за преминаване от природен газ към алтернативни източници. Подготвен е баланс за преразпределение на наличните количества природен газ с цел осигуряване работата на топлофикационните дружества и предприятията с непрекъсваем производствен цикъл.
МИЕ апелира към всички потребители на природен газ в страната да ограничат до минимум потреблението или при възможност да преминат към алтернативни енергийни източници. Във връзка със създалата се ситуация в 10 ч. премиерът Сергей Станишев свиква оперативно съвещание в Министерски съвет.
Източник Дарик радио, БГНЕС, Агенция Фокус