Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква да са 40 000.

Това съобщи пред БНР Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта.

Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници, в зависимост от индустрията, която ги наема. Едната посока са бившите съветски и централноазиатски републики, като сред причините техни граждани да идват да работят у нас освен ниските доходи там е и липсата на езикова бариера. Друга дестинация са Непал, Индия и Шри Ланка, обясни той.

Работниците имат право да напуснат опасна работа без последствия

Демографски работната ни сила намалява и трайно е под 3 милиона души. Математически не достигат хора, коментира Николов. Във връзка с групата на неактивните на пазара на труда той уточни, че "нямат нужда да работят", защото разполагат с доходи от други дейности.

В началото на туристическия сезон търсещите персонал и назначаващите служители са основно в туризма, хотелиерския и ресторантьорския бранш. Те изпитват сериозен недостиг, отбеляза Николай Николов. По думите му, не става въпрос за криза, търсенето остава, но бизнесът се е научил да планира. 

Други сфери, изпитващи недостиг на работна ръка, са складовата дейност, логистиката, различни производства.

istock
istock


"Ниските нива заплати се увеличават. Младите хора, влизащи на пазара на труда, декларират доста смели очакванияПазарът принуждава работодателите да повишават тези ниски нива на възнаграждения. Високите заплати обаче не растат и се задържат", посочи Николай Николов.

Работници от Непал и Индия - къде работят у нас

"Всичко поскъпва. Човешкият труд също поскъпва. Това се отразява на цените на всички стоки. Тенденцията ще принуди работодателите да повишат възнагражденията в ниската зонаДо края на годината ще са поне 15%. С това и цените ще растат", смята експертът.

Според Николов влизането в еврозоната ще е допълнителна причина повече хора да изискват от работодателите си по-високи възнаграждения. Културата на бонуси и придобивки е добре развита у нас, но това е първото перо, което би отпаднало в случай на криза, подчерта той.

Той изказа очаквания още поне 10-15 години да са нужни, за да достигнем стандарт на живот, близък до средноевропейския.  

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase