Доверието на потребителите в българската икономика достигна най-високите си нива от 2007 г. насам. През април 2014 г. индексът на НСИ се покачва с 4.8 пункта спрямо равнището си от януари, като при населението в градовете увеличението е 4.6 пункта, а сред населението в селата е 5.4 пункта.

 

Въпреки че стойността на показателя е минус 30 пункта, т.е. повечето българи изпитват недоверие, нивото от април е с 8 пункта над дългосрочната средна стойност. Фактът, че индексът на доверието остава отрицателен дори през 2007 г., в разгара на бума на икономиката, показва твърде силен песимизъм и вероятно се дължи на слабата икономическа култура на мнозинството от българите.

 

През април тази година мненията на потребителите за развитието на общата икономическа ситуация в страната през последните дванадесет месеца, както и очакванията им за следващите дванадесет месеца, са по-малко негативни, в резултат на което съответните спомагателни индекси се покачват с 5.0 и 5.2 пункта.

 

По-малко песимистични в сравнение с януари са и оценките и очакванията на потребителите относно промените във финансовото състояние на техните домакинства.

 

През април по-голямата част от потребителите продължават да оценяват икономическата ситуация в страната като неблагоприятна за спестяване, въпреки че техният относителен дял намалява в сравнение с предходната анкета и на фона на рекордни от 1997 г. насам спестявания на населението.

 

Потребителите са на мнение, че и през последните дванадесет месеца има покачване на потребителските цени, но с по-слабо темпо, нищо, че НСИ отчита дефлация. А инфлационните очаквания се запазват и за следващите дванадесет месеца.

 

По отношение на безработицата в страната през следващите дванадесет месеца прогнозите на потребителите се влошават, противно на очакванията на икономистите, вследствие на което балансовият показател се понижава с 8.8 пункта.

 

Налице е леко подобрение през април на плановете да се правят разходи за покупка на предмети за дълготрайна употреба.