Ако полетът ви се забави с повече от три часа, може да получите обезщетение все едно че е отложен

 

автор: Василена Христова,
в. "КАПИТАЛ"

Времето е пари и всеки, който ни го губи, е обирджия. А сред местата, където се случва да прекарате много време, най-досадното са летищата. Случаите на закъснения и отложени полети са немалко и тогава на пътниците са гарантирани определени права - на обезщетение, грижа, настаняване, алтернативен превоз и др.

Правилата обаче понякога са неясни и затова се налага и тълкуването им. Както в случая с обезщетението на пътуващите, чиито полети са закъснели с повече от три часа. Според съда на европейските общности потребителите, ако познават достатъчно добре правата си, вече могат да получат компенсация между 250 и 600 евро в зависимост от дължината на полета. Досега регулациите не даваха отговор на въпроса дали и при какво закъснение пътниците трябва да получат пари. До момента само пътниците на отменени полети имаха право на обезщетение. Компаниите обаче може да имат и допълнителни условия, определящи конкретната сума на обезщетението. Имайте предвид, че компенсация не се дължи при закъснение под 3 часа.


Отмяна v/s закъснение

Решението също така тълкува и въпроса кога един полет може да се счита за отменен.

"Независимо от продължителността на закъснението закъснелият полет не може да се разглежда като отменен, след като въздушният превозвач го е извършил в съответствие с първоначалния план. С други думи, пролетял ли го е, полетът не може да се счита за отменен, дори и ако е много голямо закъснението", пояснява Димитър Димитров, регионален мениджър на Австрийските авиолинии. "Решението служи за разясняване както за авиопревозвачите, така и за потребителите", допълни той.

Трябва обаче да сте наясно, че не всяко закъснение се обезщетява. Авиокомпанията дължи пари само ако не може да докаже, че причината за настъпилото отлагане или забавяне е извън нейния контрол. Това са така наречените форсмажорни обстоятелства, които, дори и да са взети всички възможни мерки, няма как да се предотвратят.

Компаниите са освободени от отговорност при наличие на лоши метеорологични условия – мъгла, буря, сняг, лед и т.н. Те могат да засягат не само летището, от което излитат самолетите, но и където ще кацат. "Никой не излита, без да знае къде ще се приземи", коментира Димитров. След това идва групата на техническите причини – проблеми със самия самолет. Близки до тях са и т.нар. сигурностни причини, като например появили се технически неизправности по самолета малко преди полета или технически пречки, свързани с летището - затваряне на писта и др. Освен това превозвачът не носи отговорност и при стачки на летище по маршрута или ако има политическа нестабилност (например граждански бунтове) в страните, където самолетът каца.

Обикновено когато полетът е отложен или закъснява, причината за това се съобщава на пътниците. Точно в тези моменти е хубаво да познавате правата си. "Причината за забавянето винаги се съобщава освен в случаите, когато от съображения за сигурност има забрана за това. Но ако има закъснение над три часа и пътниците имат право на обезщетение, им се предлага на място", пояснява Димитров.

Как да си получа парите

Изплащането на обезщетението става директно. Възможностите това да стане са няколко. След като сте уведомени, че имате право на компенсация, можете да получите парите си на ръка, след като подпишете необходимите документи, а може да посочите банкова сметка, по-която да ви бъдат преведени, което е най-предпочитаният вариант от компаниите.

"Честа практика е също така да се раздават така наречените ваучери, които имат финансова стойност при закупуването на следващия билет. Те съдържат сумата за компенсация, но е въпрос на политика на компанията и на избор на клиента", каза Димитър Димитров. Тъй като ваучерът ви ограничава до известна степен, бихте могли да откажете и да поискате пари, но дали ще ви се даде тази възможност също е въпрос на политика на компанията.

Ако се случи да си тръгнете от летището, без да сте уведомени за правото на парични компенсации, но у вас се сетите или ви е останало някакво съмнение, тогава можете да потърсите компанията, с която сте пътували, например през центъра за обслужване на клиенти или в представителството й. Там би трябвало да ви разяснят всички обстоятелства около полета и вашите права в случая.

"Аз лично окуражавам нашите клиенти да се обръщат към нас в писмена форма. Предимството е, че се обработва в удобно за всички време. Ако има писмо, няма случай, в който то да не получи отговор", коментира Димитров.

Ако се чувствате ощетени от компанията си, можете да потърсите съдействие и от Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация" към Министерството на транспорта. За контакт можете да погледнете на интернет адреса на дирекцията http://caa.gateway.bg или на телефон (02) 937-1047       .

В много случаи обаче две авиокомпании сключват договор и заедно набират пътниците за един самолет, а едната е опериращ превозвач, т.е. собственик на самолета. Така, ако имате билет от една компания, но пътувате със самолета на друга и получите право на обезщетение, то обикновено се дължи от тази, която осъществява фактическото превозване. "Това е широка практика в световен мащаб, но също така е и въпрос на договаряне между компаниите", каза Димитров. Тъй като се случват обърквания, това, което можете да направите, е да се обърнете към единия превозвач.