Венецуелският президент Уго Чавес нареди на централната банка да репатрира злато за 11 млрд. долара от трезори в развитите страни, като Bank of England.

Венецуела държи 211 от 365-те си тона златни резерви в банки в САЩ, Европа, Канада и Швейцария.

Сред финансовите институции, в чиито трезори се пази венецуелското злато, са JPMorgan Chase & Co., Barclays Plc, Standard Chartered Plc, съобщава Bloomberg.

Чавес обяви инициативата в реч по държавната телевизия , в която каза, че страната му държи "99 тона злато в централната банка на Англия от 1980 г. насам". Според него репатрирането на метала обратно във Венецуела е "здравословно решение".

95 процента от приходите на правителството на южноамериканската страна идват от износа на петрол. Ето защо Чавес търси алтернативи, с които да разнообрази паричните резерви и да защити местната икономика от поевтиняването на долара.

Страната е 15-ят по големина производител на злато в света. Решението за изтегляне на резервите идва, след като цената на метала нарасна с 26% през тази година.

Валутните резерви на Венецуела са били на стойност 28.6 милиарда долара към 16 август. Венецуелския министър на финансите Хорхе Джордани коментира, че отслабването на американските пари заплашва спестяванията на страната. Ето защо Венецуела ще изтегли парите си от САЩ и разтърсваната от дългова криза Европа и ще ги депозира в централната си банка или в "съюзнически" страни.

Централната банка на Венецуала има злато за около 7 млрд. долара в своите трезори. Ликвидните резерви на страната, тоест златото, което може незабавно да бъде изтеглено и репатрирано, възлизат на 6.3 млрд, долара. От тях 59% се съхраняват в Швейцария, 18% във Великобритания и 11.3% в САЩ, според доклад на правителството.

Венецуела има най-високите разходи по държавните си облигации сред развиващите се страни. Допълнителната доходност, която инвеститорите изискват за дълга на държавата, е с 11.86% по-висока от цената на американските ДЦК, по данни на JPMorgan & Chase.

Чавес заяви вчера и, че подготвя постановление да национализира добива на злато, за да спре незаконното минното дело и да използва местното производство за увеличаване на валутните резерви.

Венецуела произвежда 11 тона злато годишно, а отделно от това при незаконен добив се изваждат още толкова, по думите на самия Чавес.

Спадът на фондовите индекси и решението на президента на Венецуела, изстреляха спот цената на метала в Лондон до нов рекорд от 1 819.90 долара за тройунция.