Четвърто поредно споразумение сключиха бившите съдружници Красимир Дачев и Бони Бонев, с което окончателно и безусловно са уредили всички проблеми помежду си. Това заяви на брифинг бизнесменът Красимир Дачев, който уточни, че свидетел на помирението е бил шефът на Европейската банка за възстановяване и развитие у нас Джеймс Хислоу.

В официално писмо Бонев е изразил съжаление, че с действията си е уронил престижа и доброто име на Дачев, като текстът на извинението ще бъде изпратен на близо 200 институции в страната и чужбина. В подписаното от Бонев и шефката на А.Р.У.С САЩ Каролин Сир писмо се казва, че двамата нямат повече никакви претенции спрямо ответната страна, както и дружествата Свилоза АД, Свилоцел АД и Вапцаров холдинг АД.

На базата на подписаното споразумение Дачев ще прехвърли 63% /от притежаваните 79%/ от собствеността си във Вапцаров холдинг АД на Бони Бонев. Запазва си обаче позициите в останалите компании. В същото време Бонев ще върне на Дачев пакет от 218 000 акции на Свилоза АД, което е по-малко от 1% от капитала на свищовското дружество. На предстоящото Общо събрание на холдинга Дачев се задължава да извърши връщането на контрола върху Вапцаров холдинг АД като възстанови на мястото му стария директор.

Действията ми до момента бяха продиктувани от желание да запазя собствеността си в Свилоза АД и Вапцаров холдинг АД, каза Дачев.

Той добави, че споровете с бившия му съдружник са нанесли многомилионни щети на бизнеса, тъй като е пропуснат момент, в който на пазара имаше ресурс и пари. Имахме проект за покупка на 200 хил. декара гори, като за целта се водеха преговори за кредит с Черноморската банка за развитие. Дадохме и аванс от 3 млн. долара за покупка на кишиневско дружество, за да направим балкански pulp and paper pool.

Декларирам ви, че Вапцаров холдинг АД е в отлична кондиция с вероятно повече бизнес, отколкото миналата година, каза Дачев. Тази година ще имаме може би по-голям обем на поръчките от миналата година. Направихме диверсификация на производството – ще правим не само с преси и оборудване за ТЕЦ. Компенсираме липсата на поръчки в пресовото оборудване с други поръчки, например големи заваръчни конструкции.

За Свилоза АД мога да ви гарантирам, че ще претърпи много сериозно развитие. Тези инвестиции, които са направени в предприятието, не могат да не се отразят позитивно. Ако сме адекватни и не купуваме дървесината на 100 лв. , а по 25. лв. на тон на горски склад, ще можем да бъдем равностойни на бразилската конкуренция в бранша. Производството ще се възобнови най-вероятно през месец април или началото на месец май, каза още Дачев, който намира, че през настоящия месец е достигнато дъното на кризата в целулозната индустрия.

* Не е препоръка за вземането на инвестиционно решение!