Все по-малко вероятно е България да потърси спешен заем от Международния валутен фонд, но може да опита емисия на евробондове в началото на следващата година, за да посрещне вътрешните си нужди от финансиране, заяви в неделя финансовият министър на страната Симеон Дянков, информира Уолстрийт джърнъл.
Намалява необходимостта на България от заем от МВФ, каза Дянков в интервю за изданието Дау Джоунс нюзуайърс по време на годишната среща на МВФ в Истанбул.
Финансовият министър на България, който е бивш икономист на Световната банка, каза, че решението да не се прибягва до МВФ е разбираемо, защото България няма да успее да използва новите гъвкави кредитни линии на фонда, с които МВФ предлага заеми без налагане на предписания за определяне на политиката на страната.
Не съм обмислял тази възможност за гъвкав заем, защото знам, че България няма да се класира за нея, каза Дянков.
България, която е най-бедният член на Евросъюза, разчиташе на външно финансиране за една четвърт от своя БВП през миналата година, но досега избегна пътя, по който поеха по-богатите й съседи, като Румъния и Унгария, които получиха спешни кредитни пакети от МВФ.
Българският финансов министър, който бе аплодиран за мерките срещу увеличаващия се бюджетен дефицит на страната, предприети в условията на първата рецесия от десет години, прогнозира, че българската икономика ще възстанови ръста си през следващата пролет, като добави, че България много скоро ще бъде в състояние да кандидатства официално за членство във валутния механизъм, който предшества приемането в еврозоната ERM 2. Фокус
Коментари
0