Притежателите на платежна сметка за основни операции, по които постъпват заплати, пенсии, социални помощи и стипендии ще могат всеки месец да правят по три безплатни тегления в брой от банкомат. Без такси ще бъдат и по три превода, включително чрез системите за онлайн банкиране.

Това предвиждат промени в Закона за платежните услуги и платежните системи, които депутатите от бюджетната комисия гласуваха на второ четене на последното си заседание.

Нов текст в закона гласи също така, че по тези сметки няма да се начислява такса за регулярно обслужване.

Предложението за освобождаване от банкови такси на сметки, по които се превеждат заплати, пенсии, социални помощи и стипендии бе направено през 2023 г. Тогава със закона за бюджета всички работодатели бяха задължени да превеждат възнагражденията единствено по банков път, ако персоналът е над 100 души.

Впоследствие бе решено, че това облекчение ще важи само за хората с платежни сметки за основни операции, т.е. тези, които имат една единствена банкова сметка и рядко използват банкови услуги.

По принцип таксите за тези сметки са по-ниски от останалите и БНБ следи дали това е така, защото го изисква специална евродиректива.

Целта й е всички хора на територията на ЕС, дори най-бедните, пенсионерите,  бежанците, мигрантите, учащите, да могат да си извадят банкова карта и да имат достъп до основни банкови услуги.

"Текстът, който бе гласуван през 2023 г. и е действащ в момента, не е работещ", обясни в бюджетна комисия зам.-министърът на финансите Кирил Ананиев. Според закона банките трябва да предоставят на потребителите на такива сметки, по които постъпват заплати, пенсии, социални помощи и стипендии, услуги, които са безплатни или срещу приемливи такси, независимо от броя платежни операции, извършени по сметката. 

istock
istock

"Възникват спорове и различни тълкувания, затова се налага да се уточни в закона. По предложение на Асоциацията на банките в България се фиксира, че безплатни могат да бъдат само по три тегления и три превода месечно", обясниха от МФ.

Важно условие е, че без такса ще се теглят до три пъти месечно пари в брой само от банкомати на банката-издател на картата. При теглене от чужд банкомат ще се начислява такса. Освен това банката ще може едностранно да закрие "евтината" сметка, ако потребителят си открие друга банкова сметка.

Колко плащаме за банкови услуги у нас

Депутати от "Възраждане", БСП и "Продължаваме промяната" предложиха да няма ограничения при тегленето на пари от тези сметки, нито при извършването на преводи. Тези предложения обаче не бяха подкрепени.

Проблемът е, че въпросните платежни сметки за основни операции са изключително ограничени. Те са общо 4000 в страната, информираха от МФ.

istock
istock

Тези "сметки за бедни" съществуват от 2017 г., но изобщо не са рекламирани от банките. Често банковите служителите дори не знаят за тях или подвеждат клиентите, като им обясняват, че те са само за социално слаби, на които се изплащат помощи.

Освен това много често банките задължават клиентите си да си откриват разплащателни сметки заедно с дебитната карта или с кредита, който обслужват, или за да получават лихвата по депозита, ако банката дава такава. Така сметките на едно лице се множат и то губи правото за "евтини" банкови услуги, дори когато ги използва много ограничено.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase