Седмица на значително падане на долара 

През изминалата седмица доларът поевтиня значително към еврото. Пазарът започна на нива от малко над 1.34, достигна най-ниското равнище от 1.3420, за да бъде регистрирано в петък най-ниското ниво на щатската валута към еврото от 1.4050. 

Интересното през миналата седмица бяха информациите, че някои американски банки, в началото на периода, показаха желание да започнат да връщат част от държавната помощ, която ползват. Всичко това беше прието, като положителен знак за това, че може би края на кризата се вижда, което пък доведе до увеличаване на апетитите за поемане на рискове.

Рейтинговите агенции се появиха на пазара 

В общи линии нещата в началото на седмицата се движеха по познатия за нас сценарий – лошите данни бяха позитивни за долара, а добрите в негов ущърб. Всичко това се промени в момента, в който рейгинговите агенции започнаха да излизат на сцената. В случая те не казват нещо, което никой не го знае. Просто го официализират.  

Става въпрос за това, че Standard & Poors ревизира оценката си пред държавния дълг на Великобритания от стабилна към негативна. Нормално бе и реакцията на паунда, който тръгна поне временно надолу. Но по-важния резултат от това нещо е, че пазарите си зададоха въпроса, дали и американците няма да са следващите. В което има някаква известна доза основания. Бюджетните дефицити в Съединените щати са огромни. За 2009 г. се очаква те да минат 12% от БВП. За 2010 г. дори 14%. Вследствие станахме свидетели на масирани продажби на долари в края на миналата седмица.

Паднаха важни нива на съпротива 

А и пазарът вече бе минал едно важно ниво на съпротива от 1.3740. И видяхме нивото от 1.4050.  Това беше очаквано и в прогнозите също присъстваше, ако читателите се върнат две или три седмици назад. Възможно е сега търговията да продължи още малко нагоре и еврото да поскъпне още малко до 1.44-1.4450.

Аз обаче в дългосрочен план се придържам към това, което говоря от началото на годината, че неминуемо ще дойде момент, в който пазарите ще започнат да обръщат внимание на реалното състояние на нещата. В момента абсолютно всичко се базира на спекулации и очаквания. Ако, както и очаквам, започнат да излизат хубави данни за американската икономика, в един по-продължителен пориод от време, то борсите неминуемо ще отчетат това в позитивен план за долара, което е и нормалното според мен.