17:00 ч. българско време
Американските инвеститори се присъединиха към европейските и азиатските си колеги и започнаха първата сесия за седмицата на Wall Street със спадове. Играчите по цял свят са песимисти, че ръстовете на капиталовите пазари са силно надценени. Малко по-рано днес в Азия и в момента в Европа се наблюдават разпродажби на водещите фондови борси.
DOW JONES -1.75% до 8 645 пункта
S&P 500 -1.85% до 928 пункта
NASDAQ -1.91% до 1 823 пункта
В Европа загубите също са около 2%, като в Германия надхвърлят това ниво - DAX INDEX е надолу с 2.1% до 4 962 пункта. Понижението във Великобритания е за втори пореден ден. BHP Billiton Ltd., Rio Tinto Group и Royal Dutch Shell Plc водят мечките на континента. Lonmin Plc, третия най-голям производител на платина в света, губи 8.2%. Водещият измерител на Острова FTSE 100 изтри 1.70% и достигна ниво от 4 366 пункта. Френският САС 40 изтрива до момента 1.84% до 3 264 пункта.
На стоковите пазари петролът леко поскъпна и отново се качи над $ 71 за барел. Въпреки, че доларът не отстъпва спечелените днес позиции спрямо еврото, юлските фючърси на лекия американски петрол се търгуват за $ 71.45 за барел, а спот цената на сортът брент в Лондон се задържа малко под $ 70 за барел.
Малко преди края на лондонската сесия на валутните пазари двойката EUR/USD се задържа стабилна, след като от сутринта зелените пари добавиха почти цент и половина. Търговията беше в границите 1.4004/1.3829, като към момента едно евро се търгува за 1.3856 долара.
10.45 ч. българско време
Европейските капиталови пазари отвориха първия работен ден от седмицата с понижения, следвайки предимно оцветените в червено азиатски борси. При основните индекси на водещите пазари пониженията с над 1 на сто, като във Франкфурт DAX INDEX изтрива 1.28% до 5 004 , в Париж CAC 40 INDEX губи 1.20% до 3 286 пункта и в Лондо FTSE 100 INDEX е надолу с 1.40% до 4 379 пункта.
Доларът продължава да поскъпва на валутните пазари и в европейската сесия, като преди обед EUR/USD се понижава до около 1.3865. Подкрепата за долара дойде от изказване на руския финансов министър Алексей Кудрин в Лече, Италия. Руският министър отбеляза, че доларът е в добра форма, допълвайки, че той няма заместител като световната резервна валута. Еврото пък се намира под натиск заради очакванията, че ще бъдат публикувани данни от Германия, които могат да отчетат, че федералната репубика все още не е преминала кредитната криза. Накрая отбелязват анализатори, понижението на капиталовите пазари също оказва подкрепа за зелените пари.
Спекулациите за темпа на икономическото възстановяване и поскъпването на долара се отразиха и на стойността на петрола на стоковите борси. На електронната борса в Ню Йорк лекият американски петрол се понижава до $ 70.96 за барел, а в Лондон нефтът сорт брент поевтинява до $ 70.04 за барел.
8.30 ч. българско време
На стоковите пазари цената на петрола отчита лек спад спрямо нивата от края на миналата седмица. На електронната борса в Ню Йорк лекият американски петрол се котира за $ 71.27 за барел, а в Лондон нефтът сорт брент се търгува около $ 70.27 за барел.
От една страна за това действа поскъпването на долара към еврото и останалите световни валути, а от друга опасенията за възстановяването на пазара, включително този в САЩ. Там цената на бензина продължава да се повишава, което пък поставя въпроса за обема на пътуванията точно по време на активния летен сезон.
Доларът отчита повишение на валутните пазари, като след края на азиатската сесия EUR/USD се търгува при 1.3939. Подкрепата за долара дойде от изказване на руския финансов министър Алексей Кудрин в Лече, в което той говореше за доверие в щатската валута. В южния италиански град в събота приключи срещата на министрите на финансите на 8-те най-развити икономики в света. В заключителната декларация министрите изтъкват, че виждат признаци за стабилизиране и подобряване на икономиката, но предупреждават, че ситуацията все още остава несигурна.
Капиталовите пазари в Азия приключиха сесията с понижения. В Япония водещият NIKKEI 225 изтри 0.68% до 10 066 пункта, а основният в Хонг Конг HANG SENG INDEX се понижава с 1.5 на сто до 18 606 пункта. В Китай въпреки превеса на песимизма CSI 300 INDEX в Шанхай успя да отчете ръст с 0.22% до 2 912 пункта.
С големи загуби затвориха обаче в Тайван, където измерителите загубиха между 3 и 5 на сто от първоначалната си стойност. Над процент и половина са загубите и в Южна Корея и Сингапур. В червено се оцветиха и борсите в Индия, Тайланд и Австралия.
Слаби повишения записаха в Нова Зеландия, Индонезия, Малайзия и Филипините.