ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР

Щатският долар поскъпна спрямо всички останали основни валути в петък, като по отношение на еврото проби важно ниво на съпротива и по този начин създаде предпоставки за допълнителен ръст. С основна заслуга за доброто представяне на „зелените пари” беше поредната порция макроикономически новини в последния за седмицата ден, които засилиха спекулациите за възстановяване на потреблението в САЩ. Продажбите на дребно отвъд Океана регистрираха значително подобрение през ноември, покачвайки се с 1.3% спрямо предходния месец. Въпреки че тези стойности бяха малко по-високи от октомврийските, индикаторът отчете двойно по-голям ръст, отколкото сочеха предварителните прогнози.

За завръщащото се доверие сред потребителите засвидетелстваха и данните на Мичиганския университет за декември. Показателят, измерващ потребителското доверие, скочи с цели 6 пункта спрямо предходния месец, като по този начин се доближи в непосредствена близост до най-високата си стойност за последните две години, отчетена през януари 2008 година.

Данните от петък затвърдиха една интересна тенденция, която се оформя през последните няколко седмици. Докато преди това позитивните макроикономически новини от САЩ водеха до последващ ръст на фондовите пазари и оттам – до спад на долара в качеството му на нискодоходна валута, то след последната среща на Федералния резерв през ноември забелязваме, че „зелените пари” обикновено поскъпват след по-добри данни за местната икономика. Подобно нещо се случи и в първия за декември петък, когато станахме свидетели на покачване на долара след положителните новини за заетостта в неселскостопанския сектор отвъд Океана.

Основна причина за временното обръщане на тенденцията от последната година и половина е фактът, че по време на последното си заседание представителите на Фед заявиха, че ще започнат да обмислят увеличаване на лихвите в САЩ, когато започне да намалява безработицата. Именно в тази насока сочат данните от предишните два петъка, макар все още да е прекалено рано да се говори за някакъв забележителен темп на възстановяване.

Имайки предвид реториката от предишната среща на щатската централна банка, основният фокус за тази седмица ще бъде насочен именно към последното й за тази година заседание. Промяна в нивото на основната лихва логично не се очаква, но от последващите коментари можем да разберем каква ще бъде водената от Фед монетарна политика в началото на 2010 година.  

ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР

EUR/USD

Open – 1.4731; High – 1.4775; Low – 1.4585; Close – 1.4611

Пробивът и затварянето под 1.4625 доведе до прекъсването на серията от по-високи върхове и дъна, която дефинираше възходящия тренд при евро/долар от началото на март насам. Предвид този факт можем да очакваме обръщане на цялото това движение или поне по-дълбока негова корекция. Следваща по-силна подкрепа се очертава едва при 1.4480, предшествана в краткосрочен план от петъчното дъно при 1.4585.

Критично ниво предвид „мечия” сценарий е 1.4775 в посока нагоре.

GBP/USD

Open – 1.6276; High – 1.6337; Low – 1.6195; Close – 1.6258

Паунд/долар продължи да се търгува в рейндж, като е необходим пробив на 1.6166, за да наблюдаваме засилване на низходящия импулс, започнал след 1.6876. При спад под 1.6166 ще последва тест на психологическото 1.60, а негов пробив ще отведе двойката към 1.5706.

Критично ниво с оглед на тренда след 1.6876 продължава да бъде 1.6720, а преди това краткосрочните съпротиви са разположени при 1.6374 и 1.6486.

USD/JPY

Open – 88.19; High – 89.79; Low – 88.17; Close – 89.09

Оттеглянето от най-високата стойност за изминалия ден към края на сесията е сигнал, че възходящият импулс в петък е отслабнал впоследствие и това създава предпоставки за спад при долар/йена по време на днешната търговия. Първа цел в посока надолу е 87.89, следвана от 87.72 и 87.36.

Краткосрочните съпротиви са разположени при 89.30 и 89.79.