17.15 ч. българско време
Уолстрийт отвори днес с понижения на измерителите, които след първия половин час търговия успяха да заличат натрупаните първоначални загуби от близо половин на сто. Слабостта на книжата дойде въпреки по-добрите от очакваното данни за ръста на поръчките за стоки с дълготрайна употреба, които отчете Министерството на търговията. Докладът на ведомството пък дойде след много добрите данни за потребителското доверие в САЩ и за цените на жилищата. Днес ще бъдат оповестени и резултатите за продажбите на нови жилища през месец юли в Америка. Междувременно цената на петрола се понижи под $ 71 на стоковите борси, а доларът си върна над цент спрямо еврото. Като цяло пазарите остават предпазливи, коментират анализатори търговията в сряда.
Към 17.10 ч. българско време DOW JONES INDUS. AVG се повишава с 0.07% до 9 545 пункта, а широкият S&P 500 INDEX е нагоре с минималните 0.01% до 1 028 пункта. Високотехнологичният NASDAQ COMPOSITE INDEX се движи с ръст от 0.19% до 2 027 пункта.
Европейските капиталови пазари, след като започнаха с понижения, преди обед опитаха да върнат загубите, но усилията останаха неуспешни и малко преди края на работния ден индексите на Стария континент отичат загуби. В Германия DAX INDEX изтрива 0.76% до 5 514 пункта, във Франция САС 40 спада с 0.56% до 3 660 пункта и във Великобритания FTSE 100 губи 0.77% до 4 879 пункта.
Китайската правителство обяви днес, че ще направи опит да ограничи свръхкапацитетите и прекомерните инвестиции в редица промишлени отрасли, включително в стоманодобива и производството на цимент, което засили загрижеността на инвеститорите за евентуално забавяне на икономическото възстановяване. Новината засенчи добрите данни за ръст на бизнес доверието в Германия, където Ifo индексът се повиши за пети пореден месец, давайки надежди, че водещата европейска икономика се възстановява и набирането на сила. В резултат водещата двойка EUR/USD се понижи на валутните под ниво 1.43 до $ 1.4230 за € 1.
На стоковите борси цената на петрола се понижи и днес, след като снощи Американският петролен институт съобщи за неочкван ръст на запасите от петрол в САЩ, които са и най-големия потребител на петрол и горива. Днес цената падна под $ 71 за барел, като участниците в търговията очакват и официалните данни на енергийното министерство за запасите от петрол и горива. Поскъпналият долар на валутните пазари също бута цената надолу. На електронната борса в Ню Йорк лекият американски петрол поевтинява до $ 70.83, а в Лондон нефтът сорт брент пада на $ 70.43 за барел.
10.30 ч. българско време
На стоковите борси цената на петрола днес се движи около $ 72 за барел, след като снощи се понижи с близо 3% заради опасенията за слабо търсене във водещата световна икономика – американската, която е и най-големия потребител на горива.
Вчера черното злато почти докосна $ 75, след като в САЩ отчетоха ръст на потребителското доверие над очакваното от анализаторите. Индексът американския изследователски институт Conference Board скочи до 54.1 пункта през август от коригираните данни за юли от 47.4 пункта.
По-късно обаче излязоха данните на Американския петролен институт, който регистира неочакван ръст на запасите от петрол с цели 4.3 млн. барела, което пък натисна цените надолу до $ 71.35 за барел. Днес се очакват и официалните отчети на енергийното министерство, което през миналата седмица съобщи за огромен спад за предходната седмица с 8.4 млн. барела. Тази сутрин заради ръста на фондовите пазари в Азия загубите за нефта бяха ограничени, като дори има ръст в цената в европейската сесия.
Преди обед на електронната борса в Ню Йорк лекият американски петрол се котира за $ 72.26, а в Лондон нефтът сорт брент се търгува при $ 71.43 за барел.
Без съществени движения остава съотношението на еврото към долара, като двойката се търгува малко над ниво 1.43 около $ 1.4330 за € 1. Борсите днес ще следят данните за бизнес климата в Германия, който по прогнози ще се увеличи за август до 89 пункта от 87.3 пункта за юли.
Европейските капиталови пазари започнаха днешната сесия с леки понижения на основните индекси. В Германия DAX INDEX губи 0.15% до 5 549 пункта, във Франция САС 40 пада с 0.04% до 3 679 пункта и във Великобритания FTSE 100 се колебае около началната си стойност при започването на търговията от 4 916 пункта.
8.30 ч. българско време
Ръст в цените отбелязаха акциите на потребителски компании, търгувани на Wall Street. Повишеното потребителско доверие изведе напред и дружества от сектора на осигуряването, но не успя да подкрепи енергийните компании в американската търговия. Ръстовете при индексите дойдоха след значителни изтъргувани обеми от ценни книжа.
DOW JONES INDUS. AVG се покачи с 0.32% до 9 539 пункта.
S&P 500 INDEX добави 0.24% до 1 028 пункта.
NASDAQ COMPOSITE INDEX порасна с 0.31% до 2 024 пункта.
С покачване в цените се търгуват и акциите в Азия, като ръстът там е подкрепен от добрите новини отвъд океана. Според икономисти вестите за подобряващото се потребителско доверие в щатите и по-малкият от очакваното спад в цените на жилищата са повод за покупки на борсите в Токио, Хонг Конг и Пекин. Позитивизмът оскъпява акциите на дружества като Toyota Motor Corp. и Air China Ltd.
NIKKEI 225 се покачва с 1.44% до 10 648 пункта.
HANG SENG INDEX добавя 0.46% до 20 530 пункта.
CSI 300 INDEX е с ръст от 1.93% до 3 169 пункта.
На стоковите пазари търговията с петрол в САЩ затвори при спад от $ 2.32 до $ 72.05 за барел петрол, а в азиатската сесия цената трепна леко нагоре и контрактите за доставка на суровина през октомври добавят $ 0.01 до $ 72.06 за барел.
В отвъдокеанската сесия доларът се търгуваше със спад спрямо японската йена до 94.13 йени за долар, спрямо 94.51 йени в понеделник. Спрямо еврото курсът на размяна също отрази отслабване на зелените пари до 1.4306 долара за евро, което е отстъпление от 1.4297 долара за единица от обединената валута в понеделник вечер.
Коментари
0