В края на следващата година изтича срокът, в който всички фирми в България трябва да се пререгистрират в Търговсикя регистър. В противен случай ги чака заличаване по служебен път. Въпреки, че голяма част от тригодишният срок за това вече изтече, едва една шеста от компаниите са изпълнили това си задължение, показва проверка на Дарик. Ето какво каза още по темата Анастас Георгиев, и.д. изпълнителен директор на Агенцията по вписванията към Министерството на правосъдието.
Кога изтича законовият срок за задължителна пререгистрация на фирмите и колко фирми досега са я извършили?
Търговският регистър е един от четирите национални регистъра, които води Агенцията по вписванията. Той е изключително важен. Предназначението му е да осигури бързина и сигурност на търговския оборот. Тригодишният срок за пререгистрация на търговците в него по Закона за търговския регистър изтича в края на 2010 г. От регистрираните в окръжните съдилища в страната около 1 200 000 търговци до този момент в Търговския регистър са пререгистрирани едва около 200 000 търговеца. През оставащото време от малко повече от година се очаква по-голямата част от тях да преминат през фронт офисите на Агенцията по вписванията в страната и да подадат заявления за пререгистрация, което предвещава неизбежно натрупване на опашки и огромен обем работа. Още повече, че 77 от общо 113 служби по вписвания в страната се състоят от един служител.
Да припомним каква е процедурата за пререгистрация и какви документи трябва задължително да имат фирмите за тази цел?
Процедурата по пререгистрация на търговците е изключително опростена и улеснена, и е безплатна за тях. Желаещият да се пререгистрира търговец трябва преди това да се снабди от Окръжния съд, в който е регистриран до този момент, с удостоверение по §4 от Закона за търговския регистър, в което е посочена цялата история на съответния търговец. Веднъж снабдил се с това удостоверение, той трябва да попълни заявление по образец в зависимост от вида търговец, и напълно безплатно да се регистрира в Агенцията по вписванията.
Какви са последиците, които могат да настъпят, ако след изтичането на 3-годишния законов срок търговците не се пререгистрират в Търговския регистър?
За едноличните търговци съдилищата служебно ще издадат удостоверения по §4 от Закона за търговския регистър, ние ще ги пререгистрираме и в същия момент ще ги закрием – тоест, те ще загубят фирмите си на еднолични търговци. Що се отнася до търговските дружества, по отношение на тях се предвижда извършването на ликвидация. В правото ликвидацията винаги се е разглеждала като продължителен и скъп процес. Следва назначаване на ликвидатор, той трябва да осребри наличното имущество на търговското дружество, и едва след като се погасят задълженията към кредиторите и бъдат събрани вземанията, може да се премине към заличаването на съответния търговец в регистъра. Тази дейност може да се извърши от управителите на дружествата, на които са известни собствениците, или пък от съдружници, които могат да бъдат назначени като ликвидатори. В случаите, когато собствениците не могат да бъдат открити, тази дейност ще се извършва за сметка на Агенцията по вписванията от държавния бюджет. Това обаче би било огромен разход, с какъвто не е удачно държавата да бъде натоварвана по време на криза.
Възможно ли е фирмите да извършат пререгистрацията си по електронен път, без да се налага да ходят до офисите на Агенцията по вписванията?
Пререгистрацията може да се извърши и по електронен път. С гордост отбелязвам, че повече от 20 на сто и дори вече близо 30 на сто от документите за пререгистрация на фирмите се подават по електронен път. Това е много по-бърз и ефективен път за регистрация в Търговския регистър.
* Цялото интервю можете да чуете в предаването "Денят" на Дарик тази вечер
Коментари
0