Европейската комисия изпрати резултата от проверката си на енергийния сектор в България, който бе поискан от министър председателя и министъра на икономиката, енергетиката и туризма в началото на годината. Заключенията повтарят отдавна известни факти за състоянието на енергетиката. Новото е, че Брюксел се противопоставя срещу силно регулираните цени на тока за бита и дава карт бланш за допълнителен натиск върху ВЕИ сектора чрез опция за преразглеждане на помощта за него. За пореден път се настоява за ускоряване на реформите в енергетиката и за създаването на енергийна борса.

 

Необходимо е предприемането на комбинация от краткосрочни и по-дългосрочни реформи както в електроенергийния, така и в газовия сектор. На първо място трябва да бъде избегнат спада на печалбите на публичните и частните инвеститори в сектора. Не трябва да се пренебрегва необходимостта от добър климат, привличащ инвестициите, посочва Европейската комисия в констатациите си.

 

Необходимо е българското правителство да изготви ясен план на енергийната си политика.

 

Визията на ЕК за краткосрочните мерки е те да бъдат изпълнени в срок от 3 до 9 месеца. На първо място те включват изготвянето на независим анализ на изградените генериращи мощности с оглед на тяхната адекватност, като се вземат предвид сценариите за потреблението на електроенергия и необходимостта от подсигуряване на стабилност на системата.

 

Комисията препоръчва да се използват средства от структурните фондове на Европейския съюз за изграждането на административен капацитет, който да обслужва енергийния сектор. Предлага се използването на наличните линии на финансиране в Европейската банка за възстановяване и развитие.

 

България трябва да подобри регулаторната рамка и да транспонира напълно Третия либерализационен пакет, пише още в констатациите на комисията. Необходимо е да се преразгледат таксите, които се събират в енергетиката, за да се гарантира, че те не действат дискриминационно и не създават изкуствени бариери. Трябва да се преразгледа нивото на студения резерв, който по норматив трябва да се поддържа в страната, за да се гарантира сигурност на доставките на електроенергия.

 

Европейската комисия препоръчва да се осъществява адекватен мониторинг на топлоцентралите - индустриалните и тези, които предлагат централно топлоснабдяване, за да се гарантира, че те са ефективни по европейските критерии.

 

По отношение на защитата на уязвими групи от населението Европейската комисия намира, че трябва да се намерят по-добре фокусирани мерки за подкрепа, които оказват по-адекватна помощ. Това може да включва директна финансова помощ за потребителите, която да покрива напълно или частично разходите им за отопление, електроенергия и природен газ. Друга посока на помощта биха могли да бъдат мерките за подобряване на енергийната ефективност.

 

Ако се изберат социалните тарифи като инструмент за подпомагане на уязвимите групи от населението, то те трябва да бъдат лимитирани само до онези потребители, които наистина имат нужда от помощта, без това да компрометира цялостната търговска логика на цените на електроенергията.

 

България трябва да проучи възможностите за структурно коопериране с Турция, в това число експлоатирането на високоволтово трасе за пренос на електроенергия от Марица Изток до турската електроенергийна мрежа. Трябва да се дефинират стриктни правила за това кое е форсмажорно обстоятелство, което би могло да доведе до ограничаване на презграничния пренос на електроенергия в посока Турция. Такива случаи трябва да бъдат сведени до минимум, смятат проверяващите.

 

Според Европейската комисия България трябва да ускори процесите по разбиване на вертикалите в енергетиката като извади ЕСО от структурата на Българския енергиен холдинг.

 

Необходимо е да се промени задължението на НЕК като участник на регулирания пазар на електроенергия. Според ЕК трябва да се редуцира квотата за задължително изкупуване, започвайки от въглищните централи с най-високи цени, емитиращи най-големи количества парникови емисии. Да се ограничи задължението на НЕК и по отношение на топлоцентралите, чието свръхпроизводство държавната компания към момента изкупува задължително.

 

Комисията предлага да се направи резерв от възобновяеми източници на енергия, които са получили директни субсидии за изграждането си, като се извърши преценка на необходимостта от по-нататъшното им участие в схеми на подпомагане. Да се проучи и възможността за предоговаряне на дългосрочните договори, по които производителите на електроенергия са си осигурили купувачи, препоръчва още ЕК.

 

На последно място в листата с краткосрочни мерки комисията препоръчва да се осмисли възможността за употреба на фискални мерки, които да финансират част от систематичните разходи в енергетиката, а не те да биват прехвърляни върху сметките на крайните потребители.

 

Списъкът с дългосрочните мерки включва общо осем препоръки, които могат да се изпълнят в срок от 1 до 3 години, според Европейската комисия.

 

На първо място трябва да се подсигури достатъчен брой участници на отворения пазар, както от страна на предлагането, така и от страна на търсенето, за да се постигне ефективна конкуренция в сектора. За тази цел трябва да се улесни навлизането на пазара на нови компании, които биха искали да работят като доставчици на ток. Те трябва да имат достъп до евтината електроенергия, произвеждана на местния пазар. Комисията предлага да се обмисли възможността за въвеждане на квоти за големите продавачи на електроенергия по отношение на минималните количества, които могат да насочват към свободния пазар на електроенергия.

 

Необходимо е създаването на единно място за търговия с електроенергия, което да дава възможност и за сключване на контракти с опцията "ден напред".

 

Трябва да се ускори свързването на българския енергиен пазар с тези в съседните държави. Трябва да се извърши реформа в модела на единен купувач. Необходимо е преразглеждане на подкрепата за сектора на възобновяемите източници. Същевременно с това трябва да се подсигури, че ВЕИ централите са постепенно интегрирани в пазара.

 

Комисията смята, че е необходимо да се изготви план, по който ще се излезе от модела на регулираните цени. Необходима е детайлна стратегия за подобряване на енергийната ефективност, като това трябва да се извърши по веригата на цените.

 

На последно място Европейската комисия обръща внимание върху необходимостта от развитие на системата за доставка и съхранение на природен газ, което да доведе до повече конкуренция в сектора.

 

Целия доклад от проверката на ЕК може да прочетете тук на английски език.